Rakiety Proton nie będą latać w kosmos

Rakiety Proton nie będą latać w kosmos

Fot. RIA Novosti/EAST NEWS

Rosja wstrzymała loty kosmicznych rakiet nośnych Proton do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy jednej z nich tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie - poinformowała agencja Interfax.

- Komisja śledcza zadecydowała wczoraj wieczorem o wstrzymaniu przygotowań do następnych startów raket Proton z Bajkonuru - powiedział Interfaksowi niewymieniony z nazwiska przedstawiciel rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

Dotychczasowy harmonogram przewidywał na najbliższe miesiące pięć startów rakiet Proton - 20 lipca z zachodnioeuropejskim satelitą telewizyjnym Astra 2E, 14 sierpnia z nadającym programy radiowe amerykańskim satelitą Sirius FM-6, 5 września z rosyjskim satelitą wojskowym serii Kosmos, pod koniec września z rosyjskim satelitą telekomunikacyjnym Ekspress-AM5 i pod koniec listopada z tureckim satelitą telewizyjnym Turksat 4A.

- Z powodu katastrofy starty zostaną przeniesione na później. Wznowi się je dopiero wtedy, gdy komisja śledcza zakończy swe prace i zostaną zrealizowane jej zalecenia w sprawie zwiększenia niezawodności rakiet - zaznaczył rozmówca Interfaksu. Dodał, że nie są wykluczone zmiany w kolejności startów satelitów.

Rakieta Proton z trzema rosyjskimi satelitami nawigacyjnymi rozbiła się w wtorek po zaledwie 17 sekundach lotu w następstwie awaryjnego wyłączenia silników. Upadek i eksplozja rakiety nie spowodowały ofiar w ludziach ani szkód w instalacjach kosmodromu. Start rakiety był ubezpieczony na 6 mld rubli (180 mln dolarów).

Zniszczone satelity miały wejść w skład tworzonego przez Rosję systemu nawigacji satelitarnej GŁONASS, będącego odpowiedzią na amerykański GPS. Wskutek szeregu technicznych niepowodzeń, w tym utraty w 2010 roku innej rakiety z również trzema satelitami, GŁONASS wciąż nie może osiągnąć pełnej sprawności operacyjnej.

Skonstruowany w latach 60. Proton jest największą seryjnie produkowaną rosyjską rakietą nośną.

Czytaj więcej w Money.pl
Biznesmen z Rosji ma u nas statut uchodźcy
Siergiej Pietrow oskarżany jest w Rosji o oszustwa.
Zaapelował o udaremnienie igrzysk w Soczi
Doku Umarow, wróg numer jeden Kremla zaapelował do islamskich bojowników, by nie dopuścili do przeprowadzenia igrzysk na, jak się wyraził, szczątkach wielu zabitych przez Rosję muzułmanów.
Amnestia dla niektórych sprawców przestępstw gospodarczych w Rosji
Za amnestią opowiedziało się 298 deputowanych przy wymaganym minimum 226, jeden się wstrzymał.
rosja, proton, lot kosmiczny
PAP
Czytaj także
Polecane galerie