Rakieta Sojuz zakończyła podróż do Stacji Kosmicznej [WIDEO]

Rakieta Sojuz zakończyła podróż do Stacji Kosmicznej

Fot. nasa.gov

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z trzema astronautami na pokładzie pomyślnie przycumował nad ranem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Rosjanin, Włoch i Amerykanka spędzą na ISS sześć miesięcy, przeprowadzając różnego rodzaju eksperymenty.

Rakietą Sojuz TMA-09M, która wystartowała w nocy z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, lecieli Rosjanin Fiodor Jurczichin, Włoch Luca Parmitano i Amerykanka Karen Nyberg.

 

Statek przybił do ISS po niespełna sześciu godzinach, podczas gdy wcześniej taki lot trwał dwa dni. Tak krótka podróż stała się możliwa dzięki poprawie toru lotu, który liczy teraz cztery okrążenia Ziemi (wcześniej były to 34 razy).

To drugi ekspresowy przelot rakiety z Ziemi na stację kosmiczną. Poprzedni taki start odbył się w marcu. Nowa załoga dołączyła na ISS do Rosjan Pawła Winogradowa i Aleksandra Misurkina oraz Amerykanina Chrisa Cassidy, którzy na Ziemię powrócą w sierpniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Sojuz wystartował. Załoga jest nietypowa
Na pokładzie Sojuza są Paweł Winogradow, Aleksandr Misurkin oraz Christopher Cassidy. Ich lot na stację orbitalną potrwa około sześciu godzin, a więc o wiele krócej niż dotychczas.
Wylądowali! Załoga ISS wróciła na Ziemię
Kapsuła Sojuz wylądowała na północny wschód od miasta Arkałyk odległości ok. 35 km od planowanego miejsca z powodu opóźnienia procedur.
Udało się! Rosyjski Sojuz przycumował do ISS
Sojuz z trzema kosmonautami pomyślnie zacumował w czwartek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po dwudniowej podróży.
kosmos, sojuz, iss, międzynarodowa stacja kosmiczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie