Rakieta Sojuz wystartowała z trzema kosmonautami

Rakieta Sojuz wystartowała z trzema kosmonautami

Fot. ESA Online/prt.scr.

Rakieta Sojuz z trzema kosmonautami na pokładzie - dwoma Rosjanami i Amerykaninem - wystartowała dziś z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie i odleciała w kierunku międzynarodowej stacji kosmicznej ISS.

Na pokładzie są Paweł Winogradow, Aleksandr Misurkin oraz Christopher Cassidy. Ich lot na stację orbitalną potrwa około sześciu godzin, a więc o wiele krócej niż dotychczas.

Do tej pory na ISS leciało się dwa dni. Skrócony czas podróży to efekt pomyślnych lotów bezzałogowych statków transportowych Progres.

Aby skrócić czas podróży, dwukrotnie w ciągu 90 minut od startu odpalone zostaną silniki manewrowe Sojuza.

Winogradow na konferencji prasowej tłumaczył, że krótszy lot niesie wiele korzyści: astronauci będą w lepszej formie niż po dwudniowej podróży, ponadto nie będą aż tak odczuwać skutków nieważkości, które zazwyczaj dają znać o sobie po około pięciu godzinach w kosmosie.

Winogradow, Misurkin oraz Cassidy na ISS spotkają się z Rosjaninem Romanem Romianienko, Amerykaninem Thomasem Marshburnem oraz Kanadyjczykiem Chrisem Hadfieldem, którzy na stacji przebywają od grudnia w ramach 6-miesięcznej misji.

kosmos, sojuz, iss, stacja kosmiczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Benewas
178.182.125.* 2013-05-14 10:12
Rakieta Sojuz może i wystartowała, ale to co widzimy na zdjęciu to rakieta Arian na starcie w Europejskim Centrum Kosmicznym w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej.
pigo figo rico
212.14.47.* 2013-03-29 09:37
Amerykanie zastanowią się pięc razy zanim zdecydują się na kolejną wojnę w Świecie lezącym poza kontynentem Amerykańskim. Okazuje się ze to całe pobrzękiwanie szabelką w postaci pociskow hipersonicznych i słynnego X-37 to mały pikuś w poruwnaniu do tego czym dysponują aktualnie Rosjanie. Tak po prostu z cicha pęk wystrzelili rakietę skracająca lot na ISS z 24 gzodz do 6 godz. Jestem pod wrazeniem. Gratuluję sukcesu Rosjanom. Wesolych Świąt, Alleluja !!