Prywatny statek towarowy gotowy do startu na ISS

Prywatny statek towarowy gotowy do startu na ISS

Fot. PAP/EPA

Dziś wieczorem o godz. 20.35 czasu miejscowego ma wystartować z przylądka Canaveral, na Florydzie, rakieta z kapsułą towarową Dragon z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Szanse na pomyślny start oceniane są na 60 procent. Meteorolodzy obawiają się, że na przeszkodzie mogą stanąć gęste chmury i deszcz.

Będzie to już drugi lot prywatnego statku towarowego do stacji ISS. Pierwszy odbył się w maju tego roku. Kapsuła Dragon pomyślnie przycumowała do stacji jednak lot ten miał charakter próbny.

Obecny ma być pierwszym lotem z zaopatrzeniem w ramach kontraktu na sumę 1,6 mld dolarów podpisanego przez firmę SpaceX z agencją NASA. Przewiduje on co najmniej 12 bezzałogowych lotów na stację.

Kapsuły Dragon są obecnie jedynym środkiem dostarczania zaopatrzenia załodze stacji orbitalnej, jakimi dysponują Amerykanie po wycofaniu z eksploatacji wszystkich wahadłowców.

W odróżnieniu od rosyjskich, europejskich i japońskich statków towarowych, które również latają na stację, kapsuły Dragon powracają na Ziemię wodując na Pacyfiku. Statki towarowe konkurentów spalają się, opadając, w górnych warstwach atmosfery.

Firma SpaceX, czyli Space Exploration Technologies Corp., należy do miliardera Elona Muska, współzałożyciela internetowego banku PayPal. Kieruje on też firmą Tesla Motors produkującą samochody elektryczne.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie