Prywatny statek kosmiczny Dragon wystartował. Fiasko rakiety Falcon 9 TRANSMISJA NA ŻYWO [WIDEO]

Prywatny statek kosmiczny Dragon wystartował. Fiasko rakiety Falcon 9 TRANSMISJA NA ŻYWO

Fot. PrntScreen z YouTube/SpaceX

To misja eksperymentalna. Eksperci z firmy SpaceX chcą przygotować nową wersję rakiety.

Aktualizacja 13:22

Rakieta to prawie siedemdziesięciometrowy, ważący pięćset ton Falcon 9. Ma polecieć w kosmos, a potem jej pierwszy stopień, czyli największa, dolna część ma bezpiecznie wrócić. Takie było założenie, niestety, eksperyment się nie udał.

Start odbył się zgodnie z planem, ale lądowanie już nie.Pierwszy stopień, czyli największy człon Falcona miał miękko usiąść na specjalnej platformie wielkości boiska do piłki nożnej znajdującej się na Atlantyku.

Elon Musk pisze na Twitterze, że co prawda rakieta dotarła do celu, ale było to lądowanie twarde. Platforma jest uszkodzona. Statek ocalał, ale wymaga remontu, pisze Musk. Dodaje, że nie ma dobrych zdjęć z lądowania, bo było ciemno i mgliście, trzeba więc będzie odtworzyć ciąg zdarzeń z danych telemetrycznych i fragmentów rakiety.

Eksperci przekonywali, że jeśli pionowe, miękkie lądowanie na stojącej na Atlantyku platformie wielkości boiska do piłki nożnej powiedzie się, to być może w przyszłości takie rakiety będą urządzeniami wielorazowego użytku. A to może znacznie obniżyć koszty kosmicznych misji.

Zobacz nagranie całego startu:

Niezależnie od tego wystrzelony statek Dragon, także należący do firmy SpaceX poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zawiezie zapasy dla astronautów i sprzęt naukowy. Planowe przybycie Dragona na ISS to poniedziałek, 12 stycznia, godzina 12.

Pierwotnie start prywatnej rakiety z amerykańskim statkiem transportowym Dragon miał nastąpić 19 grudnia. Odłożono go wówczas z powodu nieprawidłowości wykrytych podczas próbnego włączenia silników rakiety na kosmodromie na przylądku Canaveral na Florydzie. Start odroczono o mniej więcej trzy tygodnie także w związku ze zbliżającym się wówczas Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.

Kolejny termin startu - we wtorek, 6 grudnia - też nie został dotrzymany z powodu problemów technicznych.

Prywatna firma SpaceX, która na mocy kontraktu z NASA realizuje od 2012 roku loty zaopatrzeniowe na ISS. Użycie przez Amerykanów w tym celu statków bezzałogowych stało się konieczne po wycofaniu w roku 2011 ze służby wszystkich wahadłowców. Dragon zrealizował już cztery misje zaopatrzeniowe na ISS, a do roku 2016 ma ją odwiedzić jeszcze osiem razy.

nasa, spacex, dragon, statek dragon, dragon startuje
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie