Protesty w Kijowie. Tutaj ukraińscy studenci dostaną stypendia

Protesty w Kijowie. Tutaj ukraińscy studenci dostaną stypendia

Fot. Jacek Wajszczak/REPORTER
Kieleccy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę ustanawiającą dofinansowanie dla uczniów uczelni wyższych z Kielc, będących absolwentami szkół średnich i wyższych z miasta partnerskiego Winnica w środkowej Ukrainie.

 

Jak wyjaśniał dziennikarzom przewodniczący rady miasta Tomasz Bogucki na ten cel w budżecie miasta zabezpieczone zostanie w 2014 roku 25 tys. zł. Obecnie w Kielcach studiuje pięć osób z Winnicy. Stypendium w wysokości 504 zł miesięcznie na osobę będą mogli pobierać od marca tego roku.

- Bardzo dużo młodych osób z Winnicy chciałoby studiować w Kielcach, zwłaszcza te, mające polskie korzenie - wyjaśnił. Według przewodniczącego, w przyszłości, w zależności od możliwości finansowych miasta, można rozszerzyć fundusz stypendialny na większą liczbę studentów, także z innych miast partnerskich Kielc.

Stypendia mają też pomóc w poprawie wskaźnika określającego liczbę obcokrajowców studiujących na kieleckich uczelniach. Miasto partnerskie Kielc - Winnica jest stolicą obwodu winnickiego na wschodnim Podolu. Zamieszkuje je około 370 tys. mieszkańców. Jak napisano na stronie internetowej Urzędu Miasta Kielce, partnerstwo pomiędzy regionami kieleckim i winnickim zawiązane zostało jeszcze w 1958 r. Pierwsza umowa dotycząca współpracy miast Kielce i Winnica podpisana została w roku 1974.

W grudniu w centrum Kielc na znak solidarności z protestującymi Ukraińcami, zawisło sto żółto-niebieskich flag. Obecnie powiewają one m.in. na kieleckim ratuszu przy Rynku.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie