Program Erasmus bije rekordy

Program Erasmus bije rekordy

Fot. lisapics/iStockphoto

Ponad 3 miliony studentów skorzystało z programu wymiany Erasmus, od kiedy został on rozpoczęty w 1987 roku - poinformowała w Brukseli unijna komisarz ds. edukacji Andrulla Wasiliu.

Według opublikowanych tego dnia statystyk w roku akademickim 2011-2012 program Erasmus umożliwił rekordowej liczbie 250 tysięcy studentów spędzenie części studiów wyższych za granicą lub podjęcie stażu w zagranicznej spółce. Było wśród nich ponad 15,3 tys. studentów z Polski; to o 7 proc. więcej niż w poprzednim roku akademickim. Z programu skorzystało też ponad 46 tys. członków kadry akademickiej i administracyjnej w UE.

- Te dane są dowodem sukcesu i popularności programu. W czasie trudności gospodarczych i wysokiego bezrobocia wśród osób młodych Erasmus ma szczególną rolę do odegrania: dzięki zdobytym umiejętnościom i międzynarodowym doświadczeniom stypendyści Erasmusa będą mieli więcej szans na rynku pracy i będą na nim bardziej mobilni - powiedziała Wasiliu.

Jej zdaniem Erasmus odegrał także istotną rolę w doskonaleniu jakości studiów wyższych w Europie poprzez otwarcie uniwersytetów i college'ów na współpracę międzynarodową. Według unijnej komisarz przez następne siedem lat ruszający w przyszłym roku nowy program stypendialny, Erasmus+ ma umożliwić 4 mln młodych ludzi studiowanie, szkolenie się, nauczanie lub pracę w ramach wolontariatu za granicą.

Największą grupę studentów, uczestniczących w programie Erasmus stanowili w ubiegłym roku akademickim Hiszpanie (39,5 tys.), a po nich Niemcy i Francuzi (ponad 33 tys.). Włochy oraz Polska (15,3 tys.) Hiszpania, Francja i Niemcy są też państwami najczęściej wybieranymi przez studentów zagranicznych, korzystających z Erasmusa.

Budżet roczny Erasmusa wyniósł w 2012 roku 547,26 mln euro, a na 2013 rok zaplanowano 547,14 mln euro. Średnia wysokość stypendium, mającego pokryć część dodatkowych kosztów utrzymania za granicą i koszty podróży, wynosiła w zeszłym roku akademickim 252 euro miesięcznie. Kwota ta różni się w zależności od kraju pochodzenia studenta. Np. hiszpański stypendysta mógł liczyć na średnio 123 euro, podczas gdy student z Łotwy - na średnio 641 euro miesięcznie, a Polski - na 399 euro.

W programie Erasmus uczestniczą 33 państwa; oprócz 28 krajów UE są to także Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Turcja.

Od stycznia 2014 rok ruszy nowy program stypendialny Erasmus+, który będzie się opierał na doświadczeniach Erasmusa. W latach 2014-2020 jego budżet ma wynieść ok. 14,5 mld euro - 40 proc. więcej niż wynosi finansowanie na obecne programy mobilności na rzecz kształcenia i szkolenia. Erasmus+ połączy kilka działających obecnie programów stypendialnych i szkoleniowych dla studentów i młodzieży, jak Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink oraz program współpracy dwustronnej z krajami uprzemysłowionymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Erasmus + będą realizować trzy resorty
Program nie będzie adresowany jedynie do szkolnictwa wyższego, ale obejmie wszystkie sektory edukacji, a także działania skierowane do młodzieży i związane ze sportem.
Unia płaci, ale kładzie kłody pod nogi
Wciąż są poddawani zbyt wielu kontrolom, mimo że ryzyko popełnienia błędu przy wydawaniu pieniędzy przez beneficjentów tego programu jest niewielkie.
Ponad 150 mln zł dla polskich naukowców
Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło cztery konkursy dla badaczy. W konkursie MAESTRO 4 o pieniądze ubiegało się 161 doświadczonych naukowców.
unia, nauka, erasmus, erasmus +
PAP
Czytaj także
Polecane galerie