Prof. Jan Krysiński doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

Prof. Jan Krysiński doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

Fot. sxc/cc/fredjk

Były rektor Politechniki Łódzkiej prof. Jan Krysiński otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa tej uczelni. To szóste tego rodzaju wyróżnienie w karierze naukowca i wykładowcy akademickiego.

Tytuł doktora honoris causa przyznano prof. Krysińskiemu na wniosek Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.

Podczas uroczystości obecny rektor politechniki prof. Stanisław Bilecki zwrócił uwagę, że tytuł doktora honoris causa prof. Krysiński otrzymuje m.in. "w dowód uznania za swoje osiągnięcia naukowe oraz rozwój uczelni". Przypomniał, że prof. Krysiński był czterokrotnie rektorem Politechniki Łódzkiej.

Mówiąc o osiągnięciach naukowych podkreślił, że dzięki współpracy prof. Krysińskiego z przemysłem powstały m.in. pierwszy polski silnik turbospalinowy małej mocy czy też automatyczna linia do ostrzenia igieł lekarskich.

"Dzięki inicjatywom prof. Krysińskiego Politechnika Łódzka zerwała z wizerunkiem technicznej uczelni jako bezdusznej instytucji, zamiast tego wyłania się obraz ośrodka, w którym toczy się bogate życie naukowe, artystyczne i kulturalne" - mówił rektor Bielecki podczas laudacji.

Prof. Krysiński w rozmowie z PAP powiedział, że choć miał już wcześniej przyznanych pięć tytułów doktora causa, to tytuł przyznany przez Politechnikę Łódzką jest mu "najbliższy sercu, bo to jest jego macierzysta uczelnia". Przypomniał, że związany z nią jest 60 lat. Zawsze myślał o sukcesach tej uczelni, o jakości pracy.

Prof. Jan Krysiński był rektorem Politechniki łódzkiej w latach 1990-1996 oraz w latach 2002-2008. Autor i współautor 6 książek, 16 patentów i ponad 80 publikacji. Jest doktorem honoris causa: Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow, Uniwersytetu Lyon 3, Uniwersytetu Technicznego w Saint Petersburgu, Uniwersytetu Coventry i Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Inicjator i organizator współpracy uniwersyteckiej i naukowej między Polską i Francją. Politechnika Łódzka, jako jedyna uczelnia w Europie Centralnej i Wschodniej, prowadzi od lat 90. ub. wieku studia techniczne w języku francuskim. Jest tą polską uczelnią, która przyjmuje najwięcej francuskich studentów w ramach programu Erasmus.

Kilka dni temu został odznaczony oficerskim francuskim Narodowym Orderem Zasługi - jednym z najwyższych odznaczeń państwowych Francji. Wcześniej w roku 1995 otrzymał Order Kawalera Palm Akademickich, a w roku 2005 - prestiżowy Order Kawalera Legii Honorowej. (PAP)

jaw/ abe/

uczelnie, różne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie