Prehistoryczni Brytyjczycy jadali żabie udka

Prehistoryczni Brytyjczycy jadali żabie udka

Fot. nexusimage/iStockphoto
Prehistoryczni mieszkańcy Wysp Brytyjskich sprzed 8-9 tys. lat jadali płazy - dowodzą badania archeologiczne. To pożywienie było fast foodem czasów mezolitu.

Zwierzęce kości ze śladami obróbki termicznej odkryto w odległości około dwóch km od Stonehenge. Niezupełnie są to żaby, raczej ropuchy, które pieczono i zjadano. Byliśmy kompletnie zaskoczeni - opisuje kierownik zespołu, David Jacques z University of Buckingham.

Kości odkopano w kwietniu, jednak dopiero niedawno udało się je zidentyfikować i ustalić ich wiek. Datowano je na okres pomiędzy 7596 a 6250 lat p.n.e.

Jak podkreślają naukowcy, ludzie, którzy zamieszkiwali to miejsce w mezolicie, nie ograniczali swej diety wyłącznie do płazów. Możemy zaobserwować, że zjadali duże porcje turów, mamy dzika, jelenia i orzechy - opisuje Jacques.

Zjadali oni wszystko, co się rusza. Nie spodziewaliśmy się jednak, że będą też żabie udka na przystawkę - dodaje Jacques. Żabie udka zawierają dużo białka i bardzo szybko gotuje się je. Był to mezolityczny ekwiwalent fast foodu - podsumowuje badacz.

O badaniach poinformował serwis prasowy University of Buckingham.

archeologia, historia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Kość żaby przetrwała
77.255.222.* 2013-10-20 12:20
Paniee !!!Ropuchy mają psychodeliki na skórze.Odkopaliście melinę dilera.Princessie też wydawało się ,że po pocałunku żaba zamieniła się w księcia a to był zwykły cham.Brytyjczycy dopiero naonczas planowali gwałty i najazd na wyspy.