Poznańscy naukowcy ruszają do Sudanu

Poznańscy naukowcy ruszają do Sudanu

Fot. cafaphotos/iStockphoto

Archeolodzy, arabiści i etnolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) rozpoczynają dziś dwumiesięczne badania pozostałości islamskich zamków (XV-XIX w) w Dolinie Nilu Środkowego w Sudanie.

O badawczej wyprawie poinformował wczoraj uczestnik przedsięwzięcia Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii UAM.

Naukowcy i studenci będą wspólnie pracowali przez dwa miesiące w dolinie Nilu w rejonie 5 Katarakty. Obszar ten za kilka lat zostanie zupełnie zniszczony. Władze sudańskie w ramach projektów rozwoju gospodarczego rozpoczęły budowę hydroelektrowni w miejscowości Shereik.

- Za kilka lat powstanie w tym miejscu gigantyczna zapora wodna, która spiętrzy wody Nilu. Powstanie sztuczny zbiornik wodny. Będzie on obejmował większość obszaru 5 Katarakty. Pod wodą znajdą się liczne wioski. Zalane zostaną pola uprawne, wyspy i wszystko, co się na tych terenach znajduje łącznie z ogromną liczbą stanowisk archeologicznych - powiedział Drzewiecki.

Archeolodzy oraz etnolog będą pracowali na wyspie Sabnas (powierzchnia około 4,5 x 2 km). Jest to jedna z wysp tworzących 5 Kataraktę. Na jej wschodnim i północnym brzegu znajdują się ruiny twierdz zbudowanych najprawdopodobniej w okresie islamskim po XV wieku.

Archeolodzy wykonają precyzyjną dokumentację tych budowli oraz rozpoznanie reszty wyspy pod kątem obecności innych pozostałości przeszłości. Etnolog z kolei pracując wśród lokalnej ludności, zamieszkującej Sabnas, będzie starał się dowiedzieć co tradycyjna wiedza, przekazywana z ust do ust, mówi o tych fortecach.

Arabiści będą pracowali w miejscowej szkole podstawowej. Dla dzieci z Sudanu przywiozą przybory szkolne zebrane przez uczniów z polskich szkół oraz prezenty przeznaczone na ten cel przez UAM oraz jedną z poznańskich firm komputerowych. Arabiści przeprowadzą warsztaty oraz zabawy mające na celu przedstawienie Polski oraz poznanie Sudanu oczyma sudańskich dzieci.

Poprzednio poznańscy naukowcy gościli w Sudanie w 2011 oraz 2012 roku. Wyprawa naukowa jest możliwa dzięki podpisanej w 2011 roku przez UAM umowy o współpracy z Sudańską Służbą Starożytności (National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan, w skrócie NCAM).

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie odkrycie w Wietnamie
Odkrycia dokonano w górach Xuan Dai, w dystrykcie Vinh Loc w prowincji Thanh Hoa w północnym Wietnamie.
Portugalczycy odkryli nieznanego dinozaura
Zwierzę żyło na naszej planecie 150 mln lat temu.
Natrafili na kolejne części słynnego skarbu
Odkrycia dokonano w miejscowości Hammerwich w hrabstwie Staffordshire na tym samym polu, gdzie w 2009 r. znaleziono anglosaski Skarb Staffordshire, złożony z 3900 przedmiotów.
archeologia, badania, polscy naukowcy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie