Potężna erupcja na Słońcu. Ziemia jest jednak bezpieczna

Potężna erupcja na Słońcu. Ziemia jest jednak bezpieczna

Fot. Eraxion/iStockphoto

Na Słońcu wybuchła największa w tym roku eksplozja. Gigantyczny rozbłysk na naszej macierzystej planecie nie zagraża jednak Ziemi.

Rozbłysk należał do klasy najpotężniejszych erupcji, czyli klasy X. Daleko mu jednak do rekordowych rozbłysków z ostatnich 40 lat. Słońce wyrzuciło w przestrzeń strumień cząstek i promieni, ale NASA uspokaja: nie poleciały one w kierunku Ziemi, toteż nie należy spodziewać się burzy magnetycznej, awarii satelitów czy sieci elektrycznych.Kłopoty może mieć orbitalny teleskop Spicera czy sonda STEREO-B, ale w razie czego naukowcy mogą je wyłączyć.

Słońce będzie w najbliższych miesiącach wyjątkowo burzliwe, osiągnie bowiem szczyt w jedenastoletnim cyklu aktywności. Tegoroczny szczyt ma być jednak najsłabszy od stu lat.

NASA przypomina jednocześnie, że domniemana katastroficzna eksplozja na Słońcu, która miałaby zniszczyć Ziemię, nie jest możliwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne wybuchy na Słońcu. Dotrą do Ziemi?
Aktywny obszar na powierzchni Słońca popisał się najbardziej energetycznym wybuchem klasy X - informuje serwis SpaceWeather.com.
Dziś Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca
Późnym wieczorem Ziemia będzie najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów.
ziemia, wybuch, eksplozja, słońce
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2013-05-15 15:22
A to szkoda a już myślałęm ze zapanuje nowy ład na ziemi!!