Poród naturalny korzystny dla mózgu dziecka

Poród naturalny korzystny dla mózgu dziecka

Fot. loooby/iStockphoto

Poród naturalny, ale nie cesarskie cięcie, pobudza u noworodka produkcję białka, które korzystnie wpływa na rozwój mózgu i jego funkcjonowanie, także w wieku dorosłym - wynika z pracy na łamach pisma PLoS ONE.

Chodzi o białko określane w skrócie jako UCP2, tj. mitochondrialne białko rozprzęgające 2. Bierze ono udział w przemianach energetycznych w komórce oraz w podziałach komórkowych, jest też niezbędne do prawidłowego rozwoju neuronów i tworzenia się połączeń między nimi (tzw. synaps).

UCP2 pośredniczy w komórkach nerwowych w neutralizacji tzw. wolnych rodników, bardzo aktywnych cząsteczek, które mogą niszczyć DNA i błony komórkowe. Ponadto, jest niezbędne w procesie powstawania tłuszczów, które wchodzą w skład matczynego mleka i są kluczowe dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego.

Naukowcy z Yale School of Medicine w New Haven (stan Connecticut, USA), Instituto Cajal w Madrycie oraz Universidade Federal do Rio Grande do Sul w Porto Alegre w Brazylii zaobserwowali, że poród naturalny uruchamia u mysich noworodków produkcję białka UCP2 w neuronach zlokalizowanych w hipokampie. Jest to struktura odpowiedzialna m.in. za procesy pamięciowe.

Zwierzęta, które przyszły na świat naturalnie miały znacznie wyższy poziom UCP2 w dzień porodu niż myszy, które urodziły się przez cesarskie cięcie. Różnice te utrzymywały się również w wieku dorosłym.

Eksperymenty prowadzone na hodowlach neuronów z hipokampa zarodków mysich wykazały, że chemiczne zablokowanie funkcji białka UCP2 hamowało rozwój i wzrost komórek nerwowych. Nie tylko było ich mniej, ale miały też mniejsze rozmiary, mniej wypustek nerwowych i mniej miejsc, w których mogły rozwinąć się synapsy. Podobne efekty przyniosło wyłączenie genu kodującego białko UCP2.

U dorosłych zwierząt z wyłączonym genem kodującym UCP2 stwierdzono zaburzenia zachowania, które reguluje hipokamp. W nowych, nieznanych warunkach gryzonie były bardziej strachliwe niż zwykłe myszy, np. częściej poruszały się przy ściankach nowego pomieszczenia, rzadziej wychodziły na otwartą przestrzeń i ogólnie wolniej się ruszały. Uzyskiwały też gorsze wyniki w testach sprawdzających pamięć przestrzenną.

- Nasze wyniki wskazują, że UCP2 może odgrywać kluczową rolę we właściwym rozwoju obwodów nerwowych w mózgu oraz zachowań przez nie regulowanych - komentuje główny autor pracy Tamas Horvath.

Jego zdaniem, coraz częstsze wykonywanie cesarskiego cięcia, podyktowane raczej wygodą niż względami medycznymi może mieć niespodziewane długotrwałe konsekwencje dla rozwoju i funkcjonowania mózgu, również u ludzi.

Czytaj więcej o dzieciach
Życie w sierocińcu źle wpływa na rozwój mózgu
Wyniki badań odnoszą się nie tylko do dzieci z domów dziecka, ale też maltretowanych, porzuconych, żyjących w skrajnej biedzie, narażonych na przemoc podczas wojny oraz na inne złe warunki życiowe.
In vitro coraz popularniejsze. Dzieci jest więcej
Średni wiek matek, rodzących dzieci przy wykorzystaniu in vitro, wynosi 36 lat i 3 miesiące. We Włoszech jest wyższy od średniej europejskiej, wynoszącej 34 lata i 4 miesiące.
Od razu wiadomo, czy dziecko zacznie pić
Dzięki badaniu aktywności mózgu dziecka można przewidzieć, czy będzie ono skłonne do upijania się w wieku nastoletnim.
dziecko, ciąża, poród, mózg, pediatria
PAP
Czytaj także
Polecane galerie