Polskie Noble naukowe rozdane. Mamy pieniądze na badania

Polskie Noble naukowe rozdane. Mamy pieniądze na badania

Fot. Reporter

Mamy środki na naukę, jakich nigdy nie mieliśmy do dyspozycji - powiedział premier Donald Tusk do przedstawicieli środowisk naukowych. Szef rządu uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Premier przypomniał, że w najbliższej unijnej perspektywie finansowej Polsce przyznano blisko 40 miliardów złotych na badania naukowe w połączeniu z zamówieniami przedsiębiorstw. Dodał, że do tego dochodzi plan Horyzont 2020 - europejska strategia, za którą idą także - jak mówił szef rządu - gigantyczne środki, blisko 80 miliardów euro na badania naukowe. - To od państwa będzie zależało, od Was i waszych koleżanek i kolegów, ile z tego gigantycznego tortu uszczkniemy dla polskiej nauki - przekonywał Donald Tusk.

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, powszechnie nazywane polskimi Noblami naukowymi, otrzymali: prof. Andrzej Krzysztof Tarkowski, prof. Sylwester Porowski, prof. Marek Żukowski i prof. Jan Woleński.

W oczach jury Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej największe uznanie znalazły prace nad nowymi półprzewodnikami, badaniami rozwoju zarodków, analiza dorobku lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej i osiągnięcia w dziedzinie fizyki kwantowej.

W uroczystości uczestniczyli premier Donald Tusk, minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska i prezes PAN prof. Michał Kleiber.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy przekażą 1 proc. CIT. Zobacz komu
Od 2014 r. firmy będą mogły przekazywać 1 proc. podatku CIT)na rzecz wskazanych przez nie jednostek naukowych.
To nie będzie "kometa stulecia". Dlaczego?
Resztki komety ISON, która miała w grudniu zapewnić niezwykły widok na nocnym niebie, znikają właśnie z pola widzenia.
Polskie wynalazki nagrodzone w Norymberdze
Na targach nagrodzono 30 innowacyjnych rozwiązań.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
prrrr
91.224.47.* 2013-12-05 08:10
My wymyślamy chiny produkują,garstka naukowców na robotę a handel biega po towary do chińskich hurtowni.
Ile zarobiliśmy na grafenie.
Propaganda sukcesu i prawie bilionowy dług.