Polski program kosmiczny coraz bliżej

Polski program kosmiczny coraz bliżej

Fot. mg.gov.pl

Powstaje międzyresortowy zespół, który będzie odpowiedzialny za kształtowanie polskiej polityki kosmicznej - poinformowała dzisiaj posłów z sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii podsekretarz stanu w resorcie gospodarki Grażyna Henclewska.

Umowa akcesyjna Polski z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) została podpisana we wrześniu, a obecnie trwa proces jej ratyfikacji - przypomniała. Jednocześnie zauważyła, że w krajach prowadzących działalność kosmiczną działają specjalne struktury organizacyjne, które działalność kosmiczną nadzorują i koordynują. W Polsce podobne działania prowadzono dotychczas w rozproszeniu, w różnych instytucjach i organach administracji.

Podsekretarz stanu w MG wyjaśniła, że za kształtowanie polskiej polityki kosmicznej docelowo będzie odpowiadał minister gospodarki, pracujący przy wsparciu międzyresortowego zespołu. - Prace nad powołaniem tego zespołu są na końcowym etapie. Wdrażaniem zadań wynikających z polityki zajmie się natomiast komórka do spraw wspierania przedsiębiorczości w sektorze kosmicznym w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - poinformowała.

W resorcie gospodarki opracowano również Program rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych, przyjęty w czerwcu przez Radę Ministrów. - Program ma tak ukierunkować wsparcie dla rozwoju sektora kosmicznego - przemysłu i jednostek naukowo-badawczych - by zwiększyć ich potencjał i udział w programach i projektach kosmicznych realizowanych przez ESA i UE - tłumaczyła.

Program ten zawiera kilka celów operacyjnych, np. wzrost innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw, który ma się odbywać poprzez rozwój zaawansowanych technologii. Zwiększenie sprawności i efektywności działania administracji publicznej ma nastąpić przez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań opartych na technikach satelitarnych. Natomiast zaspokojenie potrzeb obronności i bezpieczeństwa narodowego będzie realizowane przez wykorzystanie dostępnych instrumentów i rozwój potencjału w wybranych obszarach - tłumaczyła Henclewska.

W pięcioletnim okresie przejściowym naszej akcesji do ESA będzie działała tzw. grupa zadaniowa, złożona z ekspertów ESA i przedstawicieli strony polskiej, pełniąca rolę łącznika między stronami. Jednocześnie grupa ta będzie zarządzać częścią polskiej składki do budżetu agencji. - We współpracy z polskimi ekspertami będzie świadczona pomoc naszym firmom i podmiotom zainteresowanych udziałem w projektach z ESA. Z czasem pojawi się zapewne element kształcenia i otwierania nowych kierunków - mówiła przedstawicielka MG.

Prof. Iwona Stanisławska z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK) pytała przedstawicielkę resortu gospodarki, kto wprowadzi do jednostek przemysłowych to, co możemy uzyskać w ramach współpracy z ESA?. Uważa ona, że należy pilnie zacząć kształcić specjalistów na nowym kierunku - inżynieria kosmiczna. - To mogą być nawet studia podyplomowe. Potrzeba nam inżynierów, którzy nową technologię, tworzoną wraz z ESA, potrafiliby przetłumaczyć na język przemysłu. W tej chwili nie ma ludzi, którzy wiedzą, jak to "czytać", jak to wykorzystać. Tego się nie załatwi administracyjnymi posunięciami - przekonywała. Posłowie Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zgodzili się, by wniosek w tej sprawie przekazać minister nauki i szkolnictwa wyższego.

kosmos, esa, polityka kosmiczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Mastah
37.247.254.* 2012-10-24 11:56
Oni wszyscy chyba z innej planety przylecieli
sarmacki wernyhora
37.209.146.* 2012-10-24 06:46
Pierwsza głupota już wychodzi na wierzch: pomysł by przedsiębiorcom tłumaczyć technologie kosmiczne. Trzeba naprawdę być debilem aby nie rozumieć, że znaczniej prościej i skuteczniej jest namówić na założenie biznesu ludzi, którzy siedzą w tych technologiach - fizyków, informatyków, inżynierów.
Doradca Donka
77.58.200.* 2012-10-23 23:07
No, zeby te grube pieniadze nie poszly do kieszeni Mira, Zbycha i Rycha!!!
Zobacz więcej komentarzy (7)