Polska nauka. Uczniowie wcielili się w rolę dyplomatów

Polska nauka. Uczniowie wcielili się w rolę dyplomatów

Fot. Xinhua/Photoshot/REPORTER

Uczniowie polskich szkół średnich coraz częściej biorą udział w międzynarodowych konferencjach, podczas których wcielają się w role dyplomatów. Konferencja MUN - Model United Nations jest symulacją obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w której uczniowie szkół ponadgimnazjalnych lub studenci wcielają się w role przedstawicieli państw członkowskich.

Tydzień temu odbyła się konferencja MUN w Warszawie, dziś - kończy się w Szczecinie. Rocznie w Polsce jest organizowanych zaledwie kilkanaście takich konferencji, w Stanach Zjednoczonych - kilkaset.

Julia Michalczyk - uczennica 1 klasy Drugiego Społecznego Liceum STO w Warszawie mówi, że uczestnicy reprezentują różne narodowości ale nie własne. Jest to symulacja obrad, podczas której uczniowie w roli delegatów reprezentują przydzielony im wcześniej kraj, przedstawiają jego stanowisko, debatują . Konferencje zwykle trwają 3 dni.
Antek Rytel - również z Drugiego Społecznego Liceum STO z Warszawy podkreśla, że uczestnictwo w konferencjach MUN przede wszystkim uczy.

Kształtuje wiele kompetencji, które w przyszłości będą im potrzebne: zarządzanie grupą, organizowanie spotkań, zapraszanie gości, szukanie możliwości finansowania wyjazdów. Wszystkie konferencje oraz materiały przygotowywane są w języku angielskim. Dodaje, że jest to promocja naszego kraju. Na konferencji MUN w Nowym Jorku byli jedyną grupą uczniów z Polski. Wzbudzali zainteresowanie innych uczestników, którzy pytali, gdzie Polska leży, jak się żyje w naszym kraju. Uczniowie byli też w przedstawicielstwie polskim przy ONZ w Nowym Jorku.

Rodzice uczniów są zadowoleni z zainteresowań swoich pociech. Dorota Lulińska - Rytel mówi, że to fantastyczny projekt dlatego, że uczy odpowiedzialności za to, co się kiedyś będzie działo na świecie. Uczy negocjowania i porozumiewania się w wielu sprawach oraz skłania do zastanowienia się nad wieloma współczesnymi problemami.
Uczniowie z Drugiego Społecznego Liceum STO z Warszawy już przygotowują się na konferencję do Pekinu, która odbędzie się na wiosnę.

Czytaj więcej w Money.pl

onz, uczniowie
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
to te dzieciaki będą spłacać
178.36.254.* 2013-10-26 15:55
Polska leży na... długach.