Policja przejęła ładunek antyków. Mają 2000 lat

Policja przejęła ładunek antyków. Mają 2000 lat

Fot. PAP/EPA

Pakistańska policja przejęła w Karaczi kilkadziesiąt posągów Buddy i innych artefaktów sprzed 2000 lat skradzionych ze stanowisk archeologicznych w północno-zachodnim Pakistanie - donosi serwis internetowy Dawn.com za agencją AFP.

Podczas kontroli ładunku ciężarówki zatrzymanej w Karaczi, największym mieście Pakistanu położonym nad Morzem Arabskim i stolicy prowincji Sindh, policja odkryła dziesiątki posągów i antyków ukrytych pod warstwą przedmiotów z plastiku i drewna.

Jak się okazało, antyki pochodziły z nielegalnych wykopalisk prowadzonych na stanowiskach położonych w rejonie Peszawaru - stolicy prowincji Chajber Pachtunchwa w północno-zachodniej części Pakistanu.

Jak poinformował Qasim Ali Qasim, dyrektor Urzędu Archeologii Prowincji Sindh, odkryte antyki - w tym posągi Buddy, naturalnej wielkości bóstwa, artefakty z brązu, rozmaite przybory i dekoracyjne płyty pochodzą sprzed około 2000 lat i należą do kręgu kultury Gandhara.

Państwo Gandhara istniało w okresie I-VI w. n.e., zajmowało część dzisiejszych terenów Pakistanu i Afganistanu, a w okresie I-III wiek wchodziło w skład królestwa Kuszanów, którzy wyznawali i propagowali buddyzm.

Według Q. Ali Qasima, w okolicach Peszawaru znajduje się wiele stanowisk archeologicznych z okresu buddyjskiej kultury Gandhara, penetrowanych przez zorganizowane grupy przestępcze, które prowadzą nielegalne wykopaliska i wykradają starożytne artefakty.

Wydobyte w ten sposób antyki często trafiają do Karaczi, skąd handlarze potajemnie wywożą je z Pakistanu.

Jak poinformował Latif Siddqui, przedstawiciel policji w Karaczi, dwie osoby jadące ciężarówką zostały aresztowane i wszczęto śledztwo w sprawie ustalenia pozostałych sprawców i szczegółów dokonanej kradzieży.

policja, pakistan, archeologia, antyki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2014-08-19 13:14
Wow, 2000 lat? A ja myślałam, że mam w domu antyki, których zresztą chcę się pozbyć. Może komuś się przydadzą: sprzedam stare wagi - http://sprzedajemy.pl/temat/stare+wagi .
jan.kulowski
80.54.41.* 2012-07-25 14:02
Antyki znajdziesz na http://www.density.pl
albo na http://alleeggro.pl