Polak drugi w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polak drugi w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Fot. sxc/cc/dimitri c

Europejska Agencja Kosmiczna rozstrzygnęła swój konkurs promujący wybudzenie sondy kosmicznej Rosetta ze stanu hibernacji. Drugie miejsce zajął Polak - Józef Dobrowolski z Ostrołęki.

Zasady konkursu ,,Wake Up, Rosetta!" były proste. Wystarczyło użyć swojego telefonu komórkowego i nagrać okrzyk o treści takiej jak tytuł konkursu. Wielu uczestników wykazało sporą inicjatywę, wzbogacając nagrania o odpowiednią scenografię, zawierającą modele sondy Rosetta, czy opowiadając krótkie filmowe historie.

Łącznie na konkurs nadeszło 218 zgłoszeń od uczestników z różnych krajów, również spoza Europy. Były też filmiki od astronautów, a nawet od Dyrektora Generalnego ESA. Na stronie konkursowej internauci mogli następnie głosować na najlepsze ich zdaniem nagranie.

Pierwsze miejsce zajął filmik z Grecji, przy którego nagraniu wzięła udział spora grupa uczniów. Film ten otrzymał ponad 10,5 tysiąca głosów. Na drugim miejscu uplasowało się nagranie Józefa Dobrowolskiego z Ostrołęki, które dostało 9092 głosy.

Pierwszych dziesięciu laureatów otrzyma od agencji kosmicznej specjalne zestawy upominków, laureaci pierwszych dwóch miejsc (Polak oraz jeden uczeń i jeden nauczyciel z greckiej szkoły) pojadą w nagrodę do centrum kontroli lotów w Darmstadt w Niemczech. Wycieczka nastąpi w listopadzie podczas lądowania próbnika na jądrze komety.

Zwycięskie nagrania można zobaczyć na stronie internetowej http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/The_competition_winners_who_helped_us_wake_up_Rosetta

Sonda kosmiczna Rosetta leci w kierunku komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. W ramach misji wejdzie na orbitę wokół komety i wypuści lądownik, który osiądzie na jądrze obiektu. Pomiary będą dokonywane m.in. za pomocą urządzenia skonstruowanego przez polskich naukowców w Centrum Badań Kosmicznych PAN. (PAP)

cza/ krf/

kosmos
PAP
Czytaj także
Polecane galerie