Podwyżki płac na uczelniach. Niemal miliard złotych w 2013 roku

Podwyżki płac na uczelniach. Niemal miliard złotych w 2013 roku

Fot. lisapics/iStockphoto

Na pierwszy etap podwyżek wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych w 2013 roku przeznaczonych zostanie 907 mln złotych - poinformował w Toruniu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Ratajczak.

- Na to jest przeznaczona specjalna rezerwa budżetowa, poza tym budżetem, który finansuje standardowe, rutynowe działania związane ze szkolnictwem wyższym. Jak wszyscy wiemy, 2013 r. nie jest rokiem obfitości środków w ramach budżetu i w ramach finansów publicznych. W związku z tym dobrą informacją jest to, że ta podwyżka, która była już od jakiegoś czasu zapowiadana, jest podtrzymana i będzie realizowana - powiedział wiceminister.

Prof. Ratajczak podkreślił, że w 2013 r. zostanie przeprowadzony pierwszy etap podwyżki wynagrodzeń, a kolejne dwa będą realizowane w 2014 r. i 2015 r. - To powinno pozwolić na podwyżki wynagrodzeń w granicach 30 proc. na jeden etat - uściślił.

Wiceszef MNiSW przyznał, że budżet dla szkolnictwa wyższego, pomijając środki na podwyżki, w zasadzie jest na poziomie budżetu roku ubiegłego. - To jednak dokonuje się w warunkach malejącej liczby studentów ogółem, co prawda nie na studiach stacjonarnych. Z punktu widzenia uczelni to przede wszystkim dotacja służy ich finansowaniu. Sytuacja, że generalnie maleje liczba studentów nie zmienia tego, że jeśli chodzi o liczbę studentów stacjonarnych, to mamy jeszcze pewną tendencję wzrostową - mówił Ratajczak.

Przewodniczący KRUP, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bronisław Marciniak ocenił, że informacja wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego o środkach dla uczelni na dydaktykę na podobnym poziomie jak w 2012 r. i podwyżkach wynagrodzeń to wiadomość dobra umiarkowanie. - Stabilizacja finansowa oraz utrzymanie poziomu badań i dydaktyki na odpowiednim poziomie warunkuje istnienie uczelni. Uczelnie są w sytuacji, że zmniejsza się liczba tzw. studentów stacjonarnych, natomiast zwiększa się znacznie finansowanie badań. My staramy się poprzez przestawienie uczelni na badania niwelować te zmiany - przekonywał Marciniak.

W trakcie obrad KRUP dyskutowano też m.in. o projektowanych nowelizacjach ustaw: o zasadach finansowania uczelni i Prawa o szkolnictwie wyższym.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesław Banyś wskazał, że rektorzy są za tym, aby status krajowych naukowych ośrodków wiodących był przyznawany jednostkom uczelnianym, a nie konsorcjom jednostek uczelnianych i jednostek spoza uczelni. Jak zaznaczył, rektorzy opowiadają się też za większą elastycznością przy prowadzeniu klasyfikacji i parametryzacji.

- Chcemy odejść od tego, co się w tej chwili dzieje, mianowicie klasyfikacji do grupy jednorodnej, a potem parametryzacji wyłącznie wydziałów. Chcemy być bardziej elastyczni, bo to pozwoli porównywać jednostki w ramach poszczególnych dyscyplin nauki, a niekoniecznie struktur w poszczególnych uczelniach - tłumaczył rektor Uniwersytetu Śląskiego.

płace, wynagrodzenia, podwyżki, uczelnie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Jaggogoggo
95.49.100.* 2013-02-18 21:25
po co dobrych dr i tak nie zatrudnią obstawią przygłupimi znajomymi i rodziną a Ci mądrzy chcieli by tą prace nawet bez tych podwyżek....