Podbój kosmosu. Rosja sprzeda USA silniki do rakiet

Podbój kosmosu. Rosja sprzeda USA silniki do rakiet

Fot. NASA/public domain
Rosja będzie sprzedawać amerykańskim firmom silnik do rakiet. Według dziennika Izviestia, Zjednoczona Korporacja Rakietowo - Kosmiczna i przedsiębiorstwo Energomasz dostały zgodę na sprzedaż silników rakietowych amerykańskim kontrahentom.

Chodzi o silniki do rakiet typu Antares dla korporacji Orbital Science, która pracuje nad programem kosmicznych ciężarówek. W kontrakcie zapisano, że rosyjskie silniki nie mogą być wykorzystane do celów wojskowych.

Jak przyznają eksperci Roskosmosu, program kosmicznych ciężarówek związany jest przede wszystkim z dostawami dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co nie narusza zapisów umowy.

Amerykańska korporacja zapłaci miliard dolarów za 60 silników i pakiet usług serwisowych. Współpraca z rosyjskimi dostawcami przewidziana jest na okres od 15 do 25 lat.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2015-01-17 14:27
~jan do ~:): Tak samo jak Amerykanom nie udało się w tamtym czasie zbudować stacji kosmicznej. Wyścig w kosmosie pomiędzy USA i ZSRR nie polegał na tym co ktoś zrobi w tej dziedzinie, ale kto zrobi to pierwszy. ZSRR po stwierdzeniu, że jednak Amerykanie będą na Księżycu pierwsi, przerwał program i skoncentrował się na budowie stacji kosmicznej nadającej się do stałego zamieszkania. I tyle w temacie. Gdyby się uparli, za parę lat też by pewnie polecieli na Księżyc. Obecnie taki kosmiczny wyścig - kto pierwszy - trwa pomiędzy Chinami i Indiami. Chiny na razie prowadzą.
kidawa rosso
212.14.47.* 2015-01-16 09:32
Bardzo atrakcyjny kontrakt dla Rosji. Brawo UE i polityka rozkładu rolnictwa w UE.