PAN dostanie mniej pieniędzy na działalność

PAN dostanie mniej pieniędzy na działalność

Fot. skynesher/iStockphoto

Dotacja na działalność instytutów Polskiej Akademii Nauk jest niższa niż w ubiegłym roku - przyznał na posiedzeniu podkomisji sejmowej wiceminister nauki i szkolnictwa Marek Ratajczak.

Jak przypomniał wiceminister na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. ekonomiki, edukacji i nauki, według obowiązujących od października 2011 r. przepisów, instytuty naukowe (w tym instytuty PAN) dostają z budżetu dotację na utrzymanie potencjału badawczego, co jest w skrócie nazywane dotacją bazową.

Wysokość dotacji zależy w największym stopniu od tego, ile pieniędzy placówka dostała rok wcześniej. W skrócie każdy instytut ma zagwarantowaną część tej kwoty, którą dostawał w poprzednim roku. Może to być od 60 do 90 proc. w zależności od tego, jakim budżetem dysponuje ministerstwo nauki. W tym roku ten tzw. współczynnik przeniesienia zmalał.

- W roku 2011 współczynnik przeniesienia ustalono na maksymalnym poziomie, czyli 0,9. W roku 2012 ten współczynnik został ustalony na poziomie 0,8 czyli 80 proc. - powiedział Ratajczak. Przypomniał, że pozostała część dotacji zależy od kategorii naukowej instytutu, od tego, czy prowadzi bardziej, czy mniej kosztowne badania oraz od liczby pracowników.

Łącznie w 2011 r. instytuty PAN dostały 471 mln zł. W tym roku, jak wynika z informacji ministerstwa nauki przygotowanej na posiedzenie podkomisji, dotacja wyniesie 385,5 mln.

Jak wyjaśnił dr hab. Marian Srebrny z Instytutu Podstaw Informatyki PAN, fakt że instytuty Polskiej Akademii Nauk były zaskoczone niższą niż oczekiwały dotacją, wynika przede wszystkim z tego, że przed przelaniem na ich konto pieniędzy na dwa pierwsze miesiące działalności w 2012 r. ministerstwo nauki nie poinformowało ich, że kwota dotacji będzie wyliczona na podstawie zmniejszonego współczynnika.

- Po prostu w piątek 10 lutego przyszły przelewy. Bez żadnego pisma z wyjaśnieniem. Dyrektorzy skontaktowali się z ministerstwem i dowiedzieli się, że decyzje w tej sprawie wkrótce do nich dotrą. Na razie nie dotarły - tłumaczył.

Na posiedzeniu przedstawiciele środowisk naukowego informowali Ratajczaka, że instytuty PAN będą miały problemy z działalnością za mniejsze pieniądze. Ratajczak oświadczył, że część instytutów może jeszcze w następnych miesiącach liczyć na dodatkową dotację z budżetu. Nie wyjaśnił jednak, o jakie kwoty chodzi i jakie będą dokładnie zasady ich przyznawania.

- Mam świadomość roli, jaką instytuty Polskiej Akademii Nauk odgrywają w polskiej nauce. Ale również chcę powiedzieć, że nie zawsze da się pogodzić wysokie finansowanie dla najlepszych instytutów z gwarancją finansowania na poziomie umożliwiającym bezproblemową działalność wszystkim instytutom bez wyjątku - zaznaczył.

Pytany o to, czy rozumie przez to intencję likwidacji części instytutów PAN, odpowiedział, że niektóre z instytutów mogłyby rozważyć konsolidację, co ułatwiłoby im np. ubieganie się o dodatkowe środki w konkursach. Przypomniał, że intencją ministerstwa nauki jest przyznawanie większej części pieniędzy na badania na zasadzie konkurencji, a nie rozdzielanie ich w formie dotacji.

O polskich naukowcach czytaj w Money.pl
Stres a ciąża. Polscy naukowcy odkryli, że...
Kobietom o temperamencie sangwiniczki łatwiej zatem zajść w ciążę niż paniom o usposobieniu melancholijnym.
Setki protestujących w stolicy. Domagają się...
pan, dotacja, instytuty, niższa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Lorunia
188.47.39.* 2012-03-16 09:13
Walczymy hm.. w Afganistanie ! cała kasa idzie w dym ! a na naukę się oszczędza ! kompletny debilizm ! brakuje słów . nauka i wdrażanie jej owoców powinno być konikiem naszego państwa .
2012-03-16 03:52 Tysiącznik na forum
Cytat z artykułu:
Łącznie w 2011 r. instytuty PAN dostały 471 mln zł. W tym roku, jak wynika z informacji ministerstwa nauki przygotowanej na posiedzenie podkomisji, dotacja wyniesie 385,5 mln."
Dziwnie to się składa i zgadza w czasie oraz kwocie - biskup Flasza łącznie z kompanami dostał mniej więcej tę własnie różnicę.
Niebezpieczeństwo dla PAN:
" negocjacje " z KK i z Flaszą dopiero się zaczęły, roztropność każe się zastanowić, czy nie należy szukać pracy, np kościelego podczaszego czy kipera.
kri
95.49.183.* 2012-03-16 02:07
Ośrodki badawczo rozwojowe już padły kolej na PAN.
Za posiadane środki proponuję zrobić remanent archiwum pod względem merytorycznym. Zaoszczędzi się trochę lokali. Pozostałości z remanentu przekazać na własność ich autorom na pamiątkę. Przeanalizować możliwość zbiorczych publikacji naukowych i humanistycznych w formie cyfrowej i bazy danych. Techniczną wiedzę wyselekcjonować pod kątem modelowania weryfikacji procesów i sterowania a wyniki przedstawić w formie programów komputerowych i baz danych korzystając z metody obiektowej.
To będzie dorobek do wykorzystania za cenę handlową, a dla autorów po kosztach własnych.
Zobacz więcej komentarzy (5)