Opłaty rekrutacyjne na studia nawet 150 zł

Opłaty rekrutacyjne na studia nawet 150 zł

Fot. Stefan Maszewski/REPORTER
W nowym roku akademickim opłata rekrutacyjna na uczelnię państwową będzie się wahać, zależnie od kierunku, od około 85 do 150 zł. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za egzamin sprawdzający zdolności artystyczne, np. przy zdawaniu na architekturę.

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie ministra nauki określające maksymalną wysokość opłat za postępowanie związane z przyjęciem na studia na rok akademicki 2014/2015.

Najwięcej zapłacą chętni na architekturę i kierunki artystyczne. Do 150 zł. wynosi opłata dla chętnych na te kierunki, na których przyjęcie wymaga sprawdzenie uzdolnień artystycznych i predyspozycji architektonicznych.

Do stu złotych wyniosą koszty związane z rekrutacją na kierunek wychowanie fizyczne albo sport i inne, na których przyjęcie wymaga sprawdzianu sprawności fizycznej.

Najmniej - 85 zł. - zapłacą osoby ubiegające się o przyjęcie na pozostałe kierunki studiów. W stosunku do poprzedniego roku akademickiego kwota ta wzrosła o 15 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
W Islandii stanął pomnik poświęcony graczom
Eve Online to jedna z niewielu gier, które wymagają opłacania stałego abonamentu. Na rynku istnieje już od ponad 10 lat - z tej okazji twórcy postanowili upamiętnić nie tylko aktywnych graczy, ale także tych, którzy zmarli w przeciągu owej dekady.
Co z opłatami za drugi kierunek studiów?
W Polsce przysługuje prawo do bezpłatnej nauki, ale nie w każdej formie - powiedziała minister Lena Kolarska-Bobińska.
Koniec zamawianych kierunków. Co w zamian?
Resort nauki zmienia swój sztandarowy program: teraz chce zamawiać kompetencje, a nie studia.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie