Olimpiada czy igrzyska olimpijskie? Ekspert wyjaśnia

Olimpiada czy igrzyska olimpijskie? Ekspert wyjaśnia

Fot. imago sportfotodienst/EAST NEWS

- Poprawne jest używanie zarówno słowa olimpiada jak i igrzyska olimpijskie - mówi dr Katarzyna Kłosińska, językoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego i sekretarz Rady Języka Polskiego.

PAP: Czy poprawne jest wymienne używanie słów olimpiada i igrzyska olimpijskie w odniesieniu do zawodów sportowych, które odbywają się co cztery lata, tak jak np. obecnie w Londynie?

Dr Katarzyna Kłosińska:W tej chwili tak. Rzeczywiście w starożytności jako igrzyska określano zawody sportowe, a olimpiadą nazywano okres czterech lat między zawodami. Można też powiedzieć, że dawniej słowo olimpiada służyło do rachuby czasu, np. Rzym został założony w 3. roku 6. Olimpiady (753 r. p.n.e.). Dzisiaj określamy czas w inny sposób, mamy kalendarz, daty. A tymczasem słowo olimpiada stało się synonimem igrzysk olimpijskich.

PAP: A które z tych określeń olimpiada czy igrzyska olimpijskie jest lepszą, bardziej pojemną nazwą?

K.K.: Igrzyska olimpijskie są terminem oficjalnym, a olimpiada to słowo potoczne. Zresztą, co by się działo, gdybyśmy używali słowa olimpiada w dawnym sensie? Zdanie W czasie ostatniej olimpiady zawodnik doznał trzech kontuzji znaczyłoby w czasie ostatnich czterech lat między igrzyskami - to byłoby wręcz niedorzeczne. Przy okazji chciałabym powiedzieć, że słowo igrzyska (w tym znaczeniu) ma, tak jak mistrzostwa i zawody, tylko liczbę mnogą.

PAP: Pojawia się wiele głosów sprzeciwu wobec używania terminów olimpiada i igrzyska olimpijskie w tym samym znaczeniu. Co pani sądzi o takim przejawie troski o język?

K.K.: To nie jest przejaw troski o język, tylko postawy, która polega na niedostrzeganiu, jak zmienia się język. Domaganie się, by tę imprezę sportową nazywano tylko igrzyskami olimpijskimi, i krytykowanie tych, którzy używają określenia olimpiada jest przejawem nieliczenia się z rozwojem języka polskiego.

Znaczenie słowa olimpiada jako zawodów sportowych, które odbywają się co cztery lata, było już podane w Słowniku języka polskiego pod redakcją prof. Doroszewskiego przed około 40 laty, a zapewne było to już dawno ugruntowane w polszczyźnie. Skoro termin ten istnieje w naszym języku od tak dawna, to nie ma co się przeciwko temu buntować. Nie zmienimy języka, nie będziemy i tak w stanie przywrócić słowom znaczeń, które obowiązywały w starożytności.

Czytaj więcej w Money.pl
Olimpijczyk wszech czasów kończy karierę
Amerykański pływak Michael Phelps zakończył karierę. Media w USA szeroko komentują decyzję pływaka.
To on jest najcięższy w Londynie
Judoka Ricardo Blas Jr. z Guamu jest najcięższym uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Londynie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie