Odnaleziony Polak, który odkrył planetę pozasłoneczną nie wie o swoim dokonaniu

Odnaleziony Polak, który odkrył planetę pozasłoneczną nie wie o swoim dokonaniu

Fot. kevron2001/iStockphoto

Zespół portalu Zoouniverse.org poszukuje osoby, prawdopodobnie Polki lub Polaka, która odkryła planetę pozasłoneczną. Znany jest jedynie login tej osoby: rafcioo28 - poinformował prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Osoba posługująca się językiem polskim, ukryta pod loginem rafcioo28, okazała się pierwszym internautą, który znalazł tranzyt planety pozasłonecznej PH2b. Internauta dokonał tego w serwisie OdkrywcyPlanet.pl, który jest polską wersją językową projektu PlanetHunters.org, działającego na platformie Zoouniverse.org.

W ramach projektu internauci mogą analizować wyniki obserwacji pracującego w kosmosie teleskopu Keplera. NASA udostępnia dane do przeglądania natychmiast po ich wstępnej obróbce, dzięki czemu każdy ma szansę zastać odkrywcą nowej planety, na równi z naukowcami.

Teleskop Keplera monitoruje jasność bardzo wielu gwiazd w poszukiwaniu niewielkich osłabień blasku, które przy regularnym występowaniu mogą ujawnić obecność planety. Gdy taka planeta przechodzi na tle swojej gwiazdy, astronomowie mówią o tranzycie -samej planety nie jesteśmy w stanie zaobserwować, odnotowuje się wtedy niewielkie osłabienie blasku gwiazdy.

Istnienie układu planetarnego PH2 zostało potwierdzone dodatkowymi obserwacjami. Znajduje się w nim planeta wielkości Jowisza, która okrąża gwiazdę podobną do Słońca. Planeta, która otrzymała oznaczenie PH2 b, znajduje się w ,,strefie życia" wokół swoje gwiazdy, czyli w obszarze, w którym panuje temperatura umożliwiająca występowanie na planecie wody w stanie ciekłym.

Znane są osoby, które jako kolejne pomogły w odnalezieniu planety: Abe J. Hoekstra, Thomas Lee Jacobs, Daryll LaCourse, Hans Martin Schwengeler, Mike Chopin. Ich nazwiska znalazły się wśród autorów publikacji opisującej wyniki społecznościowego projektu naukowego PlanetHunters.org. Niestety, nie wiadomo, kim jest rafcioo28, który jako pierwszy wskazał ten obiekt.

- Miło byłoby znaleźć rafcioo28 i dowiedzieć się, co sądzi o odkryciu. Inne osoby, które później wskazały planetę, udzielają wywiadów, a ślad po rafcioo28 zaginął - powiedział Lech Mankiewicz.

W Polsce platformę Zooniverse.org wspiera Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i portal Astronomia.pl. Dzięki temu powstała polska wersja projektu PlanetHunters.org, pod nazwą OdkrywcyPlanet.pl.

astronomia, planeta, polak, pozasłoneczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Game Over
62.89.83.* 2013-03-28 10:53
http://nauka.money.pl/informatyk-ze-zgierza-odkryl-planete-pozasloneczna-0-1277188.html
raf spy
87.105.187.* 2013-03-28 09:33
mieszka w Wólce Krowickiej
http://www.fotka.pl/profil/Rafcioo28/albumy/1,Ja/9676468,Przy_Oku_Londynu
rafcioo29
83.7.187.* 2013-03-27 14:51
Mam pytanie co za to dostane jak sie ujawnię:)??
Zobacz więcej komentarzy (8)