Odnaleziono kamerę z lotu na Księżyc

Odnaleziono kamerę z lotu na Księżyc

Fot. NASA
Po ponad 45 latach od pierwszego, lotu Apollo 11 na Księżyc, wdowa po jednym ze zdobywców Srebrnego Globu odnalazła przypadkiem torbę z pamiątkami z tego historycznego wydarzenia, m. in. kamerę użytą do sfilmowania pierwszych kroków człowieka na Księżycu.

Kamerę filmową wykorzystującą taśmę 16 mm odnalazła w płóciennej torbie z pamiątkami z lotu wdowa po astronaucie Neilu Armstrongu, który razem z Buzzem Aldrinem wylądowali 20 lipca 1969 r. na księżycowym Morzu Spokoju jako pierwsi ludzie. Pamiątki przekazała waszyngtońskiemu National Air and Space Museum.

Armstrong, który jako pierwszy opuścił moduł księżycowy Eagle (Orzeł) i zszedł na powierzchnię Księżyca, zmarł w 2012 r. Kamerą rejestrował manewr zniżania się lądownika na powierzchnię Księżyca. Później Aldrin użył jej aby sfilmować schodzenie swego towarzysza po drabince na pokrytą pyłem i kamieniami powierzchnię Srebrnego Globu.

Ta kamera zarejestrowała jedne z najważniejszych zdjęć XX wieku - powiedział Allan Needell, kurator działu historii podboju kosmosu w waszyngtońskim muzeum. Dodał, że zdjęcia wykonane przez kamerę są o wiele lepszej jakości niż przekazywane w czasie lądowania i pobytu astronautów na Księżycu, niewyraźne obrazy telewizyjne.

Pierwotnie przewidywano, że kamera pozostanie w module księżycowym, który po wykorzystaniu go do przetransportowania astronautów do orbitera podczas powrotu na Ziemię, rozbił się o powierzchnię Księżyca. Jednak, jak powiedział Neeedell, Armstrong, Aldrin i trzeci uczestnik wyprawy Michael Collins, postanowili wziąć ze sobą kilka pamiątek.

W ub. tygodniu kamera i inne pamiątki historycznego lotu znalazły się na czasowej ekspozycji w National Air and Space Museum.

Czytaj więcej w Money.pl
Superksiężyc w pełni. Zdjęcia z niezwykłego zjawiska
Superksiężyc to potoczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w najbliższym Ziemi punkcie swojej orbity okołoziemskiej. W tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i do 30% jaśniejszy niż w apogeum.
kamera, lądowanie, apollo, księżyc
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
pan pikuś
91.231.122.* 2015-02-15 10:47
kto w to uwierzy