Odnalazł się kawałek Australii. Oddzielił się 100 milionów lat temu

Odnalazł się kawałek Australii. Oddzielił się 100 milionów lat temu

Fragment Australii został znaleziony pod wyspiarskim państwem Vanuatu na południowym Pacyfiku - informuje Australian Associated Press.

Położone na wschód od wybrzeży Australii Vanuatu zajmuje łańcuch ponad 80 wulkanicznych wysp. Dotychczas geologowie uważali, że nie mają one związku z kontynentem australijskim.

Jednak zespół naukowców z James Cook University znalazł w powstałych z zakrzepłej magmy skałach Vanuatu maleńkie kryształki minerału zwanego cyrkonem, będące w tym samym wieku co podobne kryształki na północy Australii. Najnowsze techniki radiometryczne wykazały, że mają one około trzech miliardów lat.

Jak skomentował jeden z naukowców Carl Spandler, kryształków nie powinno tam być, a odkrycie może mieć znaczące implikacje dla zrozumienia, jak powstały kontynenty i zrewidować obecne poglądy dotyczące kształtowania się skorupy ziemskiej.

Autorzy badań uważają, że część Australii znajdująca się obecnie pod Vanuatu oddzieliła się od macierzystego kontynentu około 100 milionów lat temu.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
JA6969
212.160.130.* 2014-11-07 19:22
Fajnie, po 100 milionach lat dowiedzieć się że cos się zgubiło