Odkryto sarkofag sprzed około 3600 lat

Odkryto sarkofag sprzed około 3600 lat

Fot. sxc/cc/clafouti

Znalezisko z Luksoru pochodzi z czasów panowania XVII Dynastii (ok. 1650-1550 r. p.n.e.) - informuje serwis internetowy Ahram Online.

Odkrycia dokonano na starożytnym cmentarzysku Dra Abu el-Naga, położonym na zachodnim brzegu Nilu w Tebach - w dzisiejszym Luksorze.

Zespół hiszpańskich archeologów pod kierunkiem dr Józefa Emanuela Galana, badający grobowiec Dżehutiego - dostojnika piastującego urząd królewskiego skarbnika w czasach panowania królowej Hatszepsut (ok. 1479-1458 p.n.e.) - odkrył duży drewniany sarkofag pokryty barwnymi zdobieniami i inskrypcjami.

Znalezisko pochodzi z czasów panowania XVII Dynastii i zawiera mumię urzędnika wysokiej rangi. Inskrypcje na sarkofagu zawierają imię zmarłego oraz jego tytuły, ale nie zostały jeszcze odczytane przez naukowców.

Jak poinformował Mohamed Ibrahim, minister ds. starożytności Egiptu, sarkofag o długości 2 metrów i grubości 47 centymetrów zachował się w doskonałym stanie, a jego pokrywa pokryta jest malowidłem przedstawiającym szczegółowo kształty ptasich piór. Sarkofagi zdobione w ten sposób nazywane są przez naukowców ,,pierzastymi sarkofagami".

Archeolodzy odkryli na stanowisku jeszcze dwa miejsca pochówku, które prawdopodobnie zostały obrabowane jeszcze w czasach starożytnych i pozostawione puste.

Egipt, archeologia, luksor, sarkofag
PAP
Czytaj także
Polecane galerie