Odkrycie archeologiczne Polaków wśród najważniejszych w roku

Odkrycie archeologiczne Polaków wśród najważniejszych w roku

Fot. Eugeniusz Grzywocz/cc/wikipedia
Odkopanie przez zespół polskich archeologów grobowca w Peru znalazło się na liście 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2013 r. opublikowanej w najnowszym numerze amerykańskiego pisma Archaeology.

 

Zespół Polaków pracował pod kierunkiem dr. Miłosza Giersza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW - poinformowała rzeczniczka prasowa UW Anna Korzekwa. Projekt badawczy w Huarmey - gdzie odkryto grobowiec - jest jednym z dziewięciu przedsięwzięć naukowych realizowanych na obszarze andyjskim przez Ośrodek Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez prof. Mariusza Ziółkowskiego.

Grobowiec należy do przedstawicieli cywilizacji Wari i datowany jest na VIII wiek n.e. Znajduje się w Huarmey, 300 km na północ od stolicy kraju - Limy. Wśród znalezisk dokonanych w czerwcu są: bogato ornamentowana biżuteria, importowane z odległych zakątków imperium dobra luksusowe, w tym obsydian i zdobiona ceramika oraz unikatowy, inkrustowany kubek ceremonialny kero, wykonany z białego kamienia.

Grobowiec należał prawdopodobnie do żon jednego z władców imperium, które później położyło podwaliny pod państwo Inków. Wszystkie do tej pory znane pochówki tej kultury były zrabowane. Polacy mieli niezwykłą okazję zbadać kompletny grobowiec, w którym złożono arystokrację cywilizacji Wari.

W przyszłym roku wybrane odrestaurowane zabytki będzie można zobaczyć w Muzeum Sztuki w Limie (Museo de Arte de Lima). Projekt badawczy jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki i prywatnych sponsorów. Patronat medialny nad misją sprawuje National Geographic.

W zestawieniu Top 10 Discoveries of 2013 w periodyku Archaeology obok badań w Huarmey znalazły się m.in.: odkrycie reliktów łodzi, lin i ceramiki, najstarszych zachowanych papirusów pochodzących z czasów panowania faraona Cheopsa nad Morzem Czerwonym w Egipcie czy projekt laserowego skaningu lotniczego (LiDAR) wykonany w rejonie Angkor Wat w Kambodży.

peru, archeologia, lima, polscy archeologowie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie