Odkrycia archeologiczne. W Szkocji odkryto wyroby ceramiczne z epoki brązu

Odkrycia archeologiczne. W Szkocji odkryto wyroby ceramiczne z epoki brązu

Fot. BDphoto/iStockphoto
Archeolodzy odkryli w północnej Szkocji dużą ilość naczyń ceramicznych sprzed ponad 3000 lat - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku położonym we wschodniej części wybrzeża wyspy Lewis, należącej do archipelagu Hebrydów Zewnętrznych w Szkocji, w rejonie Półwyspu Point.

Naukowcy prowadzą badania archeologiczne w miejscu, gdzie podczas instalacji nowego wodociągu pracownicy firmy Scottish Water odsłonili kamień żarnowy do mielenia zboża.

Trasę przebiegu wodociągu nieco zmieniono, a na stanowisku archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe, które doprowadziły do odkrycia dużej ilości starożytnych wyrobów ceramicznych.

Jak poinformował archeolog Alastair Rees, początkowo naukowcy zakwalifikowali ceramiczne znaleziska jako artefakty pochodzące z czasów epoki żelaza, ale w miarę odkrywania kolejnych naczyń upewnili się, że są one znacznie starsze i pochodzą z epoki brązu, z okresu 1500-1000 r. p.n.e.

Odkrycie stanowiska archeologicznego z epoki brązu na wyspie Lewis ma duże znaczenie dla badań ludzkiej obecności w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych w zamierzchłych czasach.

szkocja, wykopaliska, epoka brązu, epoka żelaza
PAP
Czytaj także
Polecane galerie