Nowo odkryty drapieżnik z Andów wygląda jak pluszowa maskotka

Nowo odkryty drapieżnik z Andów wygląda jak pluszowa maskotka

Fot. PAP/EPA/SMITHSONIAN
Przypomina skrzyżowanie kota domowego z pluszowym niedźwiadkiem. Żyjący w Andach drapieżny olinguito jest to nowo poznany przez badaczy członek rodziny szopowatych - czytamy w ZooKeys.

Olinguito (Bassaricyon neblina) jest pierwszym gatunkiem drapieżnym, jaki odkryto na półkuli zachodniej od 35 lat.

Ważący niespełna kilogram olinguito ma dość duże oczy i wełniste, rudo-brunatne futro. Żyje w lesie mglistym Kolumbii i Ekwadoru. Swoją nazwę neblina - zapożyczył od hiszpańskiego określenia mgły.

Odkrycie olinguito pokazuje, że świat nie jest jeszcze do końca przebadany i nie poznaliśmy jego najgłębszych sekretów - mówi kierownik ekspedycji, podczas której dokonano odkrycia, kurator kolekcji ssaków ze National Museum of Natural History w Smithsonian Institution, Kristofer Helgen.

Wraz z Miguelem Pinto, zoologiem z Ekwadoru, naukowcy ci wypatrzyli olinguito w lesie na zachodnich stokach Andów. Jak stwierdzili, zwierzę to żyje na drzewach, jest aktywne głównie nocą i - choć drapieżne - nie gardzi owocami. Naukowcy zaznaczają, że las mglisty zamieszkiwany przez olinguito jest zagrożony z powodu ekspansji człowieka. Jak szacują, już 42 proc. dawnych siedlisk olinguito zostało zajęte przez rolnictwo albo wchłonięte w granice miast.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy odkryli preinkaski grobowiec
Grobowiec należy do przedstawicieli cywilizacji Wari i datowany jest na VIII wiek n.e.
Najstarszy zwój Tory znaleźli w...bibliotece
Odkryto go przypadkowo w bibliotece uniwersytetu w Bolonii.
Krokodyl wszedł do parlamentu. Gdzie?
Ochroniarze próbowali usunąć krokodyla, szturchając go kijem, ale hałas i poruszenie tylko przestraszyły gada.
andy, zwierzę, odkrycie, drapieżnik
PAP
Czytaj także
Polecane galerie