Nobel z ekonomii przyznany. Trzech laureatów

Nobel z ekonomii przyznany. Trzech laureatów

Fot. PAP/EPA

Laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii są trzej naukowcy z uczelni amerykańskich - Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen i Robert J. Shiller.

Aktualizacja: 14:04

Komitet Noblowski poinformował, że zostali oni wyróżnieni za opracowanie podstaw obecnego rozumienia cen aktywów. Częściowo zależy to od płynności ryzyka i postaw wobec ryzyka, a częściowo od wahań na rynku.

Po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego zadzwoniono do jednego z lareatów, profesora Roberta J. Shillera. Ekonomista powiedział, że nie spodziewał się takiej decyzji, gdyż wielu specjalistów z tej dziedziny zasługuje na wyróżnienie.

- Interesuję się milionami różnych rzeczy. W ekonomii pociągnęło mnie to, że dotyczy bardzo ważnych problemów, jest to dyscyplina pełna życia, finanse to coś fundamentalnego dla działalności ludzkiej. Rządzą nimi precyzyjne prawa matematyczne, jest w nich jednak także element nieprecyzyjny - ludzka natura - powiedział Shiller.

Eugene F. Fama to profesor finansów, a Lars Peter Hansen - profesor ekonomii, obaj są pracownikami Chicago University. Robert J. Shiller to wykładowca ekonomii na Yale University.

Aktywa to między innymi akcje, obligacje czy nieruchomości. Nagrodzeni ekonomiści sprawdzali, czy ceny tych aktywów da się przewidzieć na krótką i na długą metę. Fama wykazał, że w krótkim okresie ceny z przeszłości nie mogą posłużyć do przewidywania cen w przyszłości. Shiller udowodnił natomiast, że zyski z aktywów da się przewidzieć w dłuższym okresie - 3-5 lat. Hansen opracował metody badawcze, które pomagają oszacować różnego rodzaju teorie dotyczące cen aktywów.

- Ich prace pomogły zrozumieć, jak działają rynki finansowe - tłumaczył profesor Per Stromberg z Komitetu Noblowskiego. Laureaci podzielą się nagrodą o łącznej wartości 8 milionów koron szwedzkich, czyli prawie miliona euro. Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii jest przyznawana od 1969 roku, ufundował ją bank centralny Szwecji.

Czytaj więcej w Money.pl
Nobel z ekonomii przyznany. Laureaci to...
Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została ufundowana przez Bank Centralny Szwecji w 1968 roku.
Pokojowa Nagroda Nobla da czwórki Polaków
Dziś wytypowano czwartą osobę, która będzie reprezentować Polskę przy wręczeniu nagrody Unii Europejskiej w Oslo.
20 lat temu dostał pokojowego Nobla
Jest nie tylko najpopularniejszym obywatelem RPA, ale i najbardziej kochanym. Rodacy nazywają go z szacunkiem i miłością Tata Mandela.
Pokojowego Nobla dostaną inspektorzy od niszczenia broni w Syrii?
Pokojowa Nagroda Nobla wynosi 1,25 mln dolarów. Wręczona zostanie w Oslo 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.
ekonomia, nobel, nagroda
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Ob-Server
188.146.209.* 2013-10-14 15:08
Ekonomiści amerykańscy "are the best"! Always