Nobel z ekonomii. Oto ostatnie typowania

Nobel z ekonomii. Oto ostatnie typowania

Na kilka godzin przed ogłoszeniem w Sztokholmie nazwiska lub nazwisk tegorocznych laureatów noblowskiej nagrody z dziedziny nauk ekonomicznych ukazały się ostatnie chyba typowania laureatów.

Prezentuje je - w największym szwedzkim dzienniku Dagens Nyheter - główny komentator ekonomiczny gazety Johan Schuck przypominając, ze w dziedzinie ekonomi nie nagradza się przełomowych odkryć jak np. w fizyce czy medycynie. Nagrody Nobla otrzymuje się często za bardziej ogólne i nieraz niemal abstrakcyjne koncepcje.

Najczęściej w tym roku zdaniem Schucka wymienianymi jako przyszli laureaci są dwaj Amerykanie: Robert Shiller i Stephen Ross z Uniwersytetu Yale i Massachusetts Institute of Technology - MIT specjalizujący się problematyce finansowej oraz Amerykanin Angus Deaton z Princeton oraz Brytyjczyk z Oxfordu, Anthony Atkinson których zakresem zainteresowań sa zagadnienia konsumpcji i oszczędności.

Pod uwagę należy tez wziąć badających procesy rozwoju Amerykanów Roberta Barro z Uniwersytetu Harvard i Paula Romera z Uniwersytetu Stanford.

Wśród potencjalnych tegorocznych Noblistów są tez Gene Grossman z Princeton oraz Elhanan Helpman z Harvard zajmujący się zagadnieniami handlu zagranicznego. Natomiast w dziedzinie badan funkcjanowana rynku i firm najciekawsi są Bengt Holmestrom pochodzenia fińskiego oraz Francuz Jean Tirole obaj pracujący w USA i w MIT.

Wśród możliwych tegorocznych laureatów wymienia się też jedną kobietę Anne Krueger, byłą główną ekonomistkę Banku Światowego oraz zastępczynię szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Wieść o nagrodzie Nobla uznali za żart
O tym, że dostali właśnie Nagrodę Nobla, laureaci dowiadują się zazwyczaj przez telefon. Byli tacy, którzy uznali taki telefon za żart.
Antynoble rozdane. Kto dostał tym razem?
W tym roku uhonorowano naukowców m.in. za zagłuszacz przemówień, badania nad zmniejszaniem wieży Eiffla i rozlewaniem kawy.
ekonomia, nobel, nagroda nobla 2012
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
wolnomularze
46.205.64.* 2012-10-15 10:24
wybitny mąż opatrznościowy RP, nagradzany przez ciotkę Angelę !

trzeba Grasiu INTERWENIOWAĆ !

za AMBER PAŃSTWO należy się nagroda !
Może Komitet Pruszkowski coś ufunduje ?