Naukowcy przywrócili zwierzętom wzrok

Naukowcy przywrócili zwierzętom wzrok

Fot. Sage78/iStockphoto

Dzięki wszczepieniu komórek światłoczułych brytyjskim naukowcom udało się przywrócić wzrok myszom. Wyniki badań opisuje tygodnik Proceedings of the National Academy of Sciences.

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzą, że zastosowana przez nich metoda jest bardzo zbliżona do tej, która mogłaby zostać zastosowana u pacjentów z chorobami degeneracyjnymi oka, zwłaszcza u osób cierpiących na retinopatię barwnikową, polegającą na stopniowym zaniku komórek światłoczułych w siatkówce, co powoduje utratę wzroku.

Podobne rezultaty osiągnięto już wcześniej u myszy ze ślepotą zmierzchową, tj. wadą wzroku związaną z pogorszeniem widzenia w warunkach słabego oświetlenia (jest jednym ze wczesnych objawów retinopatii barwnikowej).

Badania prowadzone były na myszach z całkowitym brakiem komórek fotoreceptorowych w siatkówce. Wszczepiono im komórki prekursorowe, dzięki którym po dwóch tygodniach u gryzoni nastąpiła odbudowa siatkówki. Następnie naukowcy przeprowadzili serię testów, by sprawdzić, czy myszy reagują na światło (oceniano m.in. ich zachowanie w różnych warunkach oświetleniowych, reakcję źrenic, a także przetwarzanie informacji wzrokowych w mózgu).

Choć myszy częściowo odzyskały wzrok, naukowcy podkreślają, że dopiero przyszłe badania dostarczą dokładniejszych danych na temat tego, jak bardzo poprawiła się ich jakość widzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Dlaczego naukowcy popełniają błędy?
Zimna fuzja czy kanały na Marsie to tylko niektóre z najbardziej spektakularnych przykładów błędów popełnionych przez ludzi nauki.
Pierwsze bioniczne oko już wszczepione!
Australijscy naukowcy ogłosili udane wszczepienie pierwszego na świecie prototypu bionicznego oka - poinformowała agencja Reuters.

naukowcy, wzrok, inne, myszy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
dydelf
83.30.166.* 2013-01-07 16:14

Dzięki wszczepieniu komórek światłoczułych brytyjskim naukowcom udało się przywrócić wzrok myszom

to niby takie splątanie kwantowe? wszczepia się to naukowcom a myszy zaczynają widzieć!
El Tolako
217.212.230.* 2013-01-07 15:26
Nie wiem jak ci co robili te testy, ale ja nie jestem myszą. Po za tym oko myszy jest „trochę” mniejsze i pewnie różni się budową (chociaż tego nie wiem). I po co wiara w wiwisekcję, skoro ponad 90% leków testowanych na zwierzętach odpada w fazie testów klinicznych?