Naukowcy na finiszu. Zobacz 6 niezwykłych rzeczy, które mogą odkryć. strona 2 z 2

Naukowcy na finiszu. Zobacz 6 niezwykłych rzeczy, które mogą odkryć

Fot. AlexRaths/iStockphoto

4. Dowiemy się więcej o komórkach macierzystych

Znajomość sposobu wykorzystania energii przez komórki macierzyste oraz powstających produktów metabolicznych mogą pomóc w zrozumieniu procesu ich różnicowania się. Warto przyglądać się badaniom nad zachowaniem komórek macierzystych w organizmie - oraz nad sposobami wpływania na te procesy zarówno w laboratorium, jak i w organizmie pacjenta.

5. Nowy sposób na bakterie i wirusy

Ogromny postęp w dziedzinie badań DNA sprawił, że genom bakterii, którego zsekwencjonowanie trwało kiedyś lata, można teraz poznać w jeden dzień. Dzięki temu można będzie śledzić zachowanie patogenów dokładniej niż kiedyś, sprawdzać, czy bakterie są podatne na antybiotyki i jak się rozprzestrzeniają. Można będzie badać także przyczyny historycznych epidemii.

6. Upośledzenie umysłowe da się odwrócić

Obniżona sprawność umysłowa związana z zespołem Retta, łamliwego chromosomu X czy zespołem Downa mogłaby się wydawać nieodwracalna - zaburzenia w rozwoju mózgu pojawiają się jeszcze przed narodzinami. Jednak najnowsze badania mysich modeli sugerują, że niektóre objawy poznawcze i behawioralne mogą być odwracalne. Metody leczenia oddziaływujące na czynniki wzrostowe lub receptory dla neuroprzekaźników w mózgu są obecnie badane podczas badań klinicznych na ludziach, a ich wyniki powinny być znane w roku 2012. Zapewne pojawią się także nowe pomysły na terapie.

Więcej ciekawych naukowych wiadomości w Tech.Money.pl:
Neutrina nie pomogą. Nie będzie podróży w czasie
Nie będzie wielkich rewolucji, neutrina nie zatrzęsą też światem w posadach. Nawet, jeżeli są szybsze od światła - uważa dr Paweł Bruckman de Renstrom z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.
6 największych porażek naukowców. Z tych pomysłów nic nie wyszło
Prestiżowy magazyn naukowy Science, wytypował największe rozczarowania minionego roku.
Jedni boją się seksu, inni kurczaków. A ty?
Paraliżują strachem, robią z ludzi dziwaków i atakują co dziesiątego z nas. Można je leczyć, można też próbować z nimi żyć. Zobacz listę 10 najbardziej niezwykłych ludzkich strachów.
  • 1
  • 2
Następna strona
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Zdzisław Szczepańskii
109.110.223.* 2012-01-08 00:35
Po przeczytaniu całego artykułu nasunęły mi się następujące pytania: 1. Dlaczego w ciągu jednej pikosekundy Wszechświat miał już wielkość Układu Słonecznego, gdy światło leci do planety Pluton 19'440 sekund? 2. Czy przy limitowanej przez teorię względności prędkości światła możemy dostrzec cały Wszechświat? Jak wielki impuls elekryczny musiał towarzyszyć Wielkiemu Wybuchowi.W tych trzech zasadniczych dla fizyka pytaniach jest (chyba) zamknięta przynajmniej jedna odpowiedź na temat... samochodów elektrycznych, których nigdy nie będzie trzeba podłączać do kontaktu, bo będą spalały pospolitą materię - no, dajmy na to piasek - ale to forbidden fantasy.