Nauka w Polsce. 40 mln zł dla młodych polskich naukowców

Nauka w Polsce. 40 mln zł dla młodych polskich naukowców

Fot. AlexRaths/iStockphoto
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza piątą edycję programu Lider. Na prowadzenie własnego projektu badawczego każdy z nich może otrzymać do 1,2 mln zł. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od dziś.


Program Lider ma stymulować współpracę młodych naukowców z przedsiębiorstwami i wspierać rozwój kompetencji uczonych w samodzielnym planowaniu badań, zarządzaniu grantem oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym. Pula nagród pieniężnych wynosi 40 mln zł.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby do 35 roku życia, które posiadają stopień doktora, nie dłużej niż pięć lat i są autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych bądź posiadają patenty lub wdrożenia.

Wnioski w piątej edycji konkursu można przesyłać od 2 stycznia do 3 marca 2014 r. Projekt badawczy może trwać do 36 miesięcy, a maksymalna wysokość dofinansowania to 1,2 miliona złotych. Zgłaszane projekty oceniane są w dwóch etapach. Autorzy najwyżej ocenionych wniosków są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne, podczas których muszą przekonać ekspertów o znaczeniu i możliwości wdrożenia swojego pomysłu.

W czterech kolejnych edycjach programu sfinansowano projekty badawcze już 141 młodym naukowcom, którym przekazano łącznie 141 mln zł. W zakończonej w grudniu 2013 roku czwartej edycji programu czeki na łączną kwotę 46 mln zł otrzymało 44 młodych naukowców.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie