Pacjent miał przerwany rdzeń kręgowy. Nie czuł nic w nogach, nie mógł nimi poruszać. Lekarze z zespołu doktora Pawła Tabakowa z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego przeszczepili mu z mózgu tak zwane glejowe komórki węchowe oraz fragment nerwu.
Operacja została przeprowadzona ponad dwa lata temu, ale dopiero w tym roku można było oszacować efekty. Dziś pacjent przy użyciu odpowiedniego sprzętu jest w stanie o własnych siłach zrobić kilka kroków. We Wrocławiu już planowane są kolejne takie przeszczepy; lekarze będą szukać dwóch kandydatów.
- Planujemy, aby rekrutacja była otwarta w 2015 roku; trudno jest mi powiedzieć, który dokładnie to będzie miesiąc - mówi członek wrocławskiego zespołu dr Wojciech Fortuna.
Więcej na temat tego przypadku, zwanego medycznym cudem przeczytaj w reportażu naszego dziennikarza
Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych wyróżniło także udział polskiego urządzenia MUPUS w europejskiej misji lądownika Philae, który posadzono na komecie 67P. Głosowano też na Elektronowy Rezonans Paramagnetyczny z Politechniki Poznańskiej czy odkrycie zaginionego wielkopolskiego miasta przez Marcina Krzepkowskiego - archeologa współpracującego z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.