NASA ujawni plany misji kosmicznych?

NASA ujawni plany misji kosmicznych?

Fot. NASA/Marshall Space Flight Center

Niedługo po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych NASA może ogłosić plany załogowych misji na Księżyc - o przewidywaniach amerykańskich ekspertów pisze portal Space.com.

Według amerykańskich ekspertów NASA na poważnie myśli o załogowych misjach księżycowych. Ogólne zapowiedzi powrotu człowieka na Księżyc padały w ostatnich latach, jednak na razie brak konkretów w tej sprawie.

John Logsdon, emerytowany profesor Uniwersytetu George'a Waszyngtona, uważa, że plany nowej misji zostały już uzgodnione z administracją Barbacka Obamy, ale z ich ogłoszeniem wstrzymano się na okres po wyborach prezydenckich.

W 2010 roku NASA otrzymała zgodę prezydenta Obamy na prace nad możliwością wysłania astronautów do planetoidy przelatującej blisko Ziemi w perspektywie do 2025 roku, a w perspektywie dalszych dziesięciu lat nad załogową misją na Marsa. W tym celu NASA pracuje nad olbrzymią rakieta nośną SLS (Space Launch System) i załogową kapsułą Orion.

Jednak prawdopodobnie astronauci nie polecą na planetoidę bezpośrednio z Ziemi. NASA być może zechce w podróży wykorzystać punkt libracyjny L2 układu Ziemia-Księżyc, który znajduje się za niewidoczną z Ziemi stroną Księżyca. Być może zostanie tam wcześniej umieszczony statek kosmiczny, a astronauci mogą na przykład zdalnie sterować z niego pojazdami badającymi powierzchnię Księżyca. Taka misja może wystartować w 2021 roku.

kosmos, nasa, lot w kosmos, misja załogowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
lkjhgfd
212.14.47.* 2012-11-12 11:08
USA w N.Yorku , New Jersey i innych tysięcy hektarów terenów zrównanych z ziemią przez Sandy. Tak więc radzilbym panom dziennikarzom na jakiś czas wstrzymać się z opisami dalekiej przyszłości a skupić się na tym co aktualnie dzieje się w USA. Aktualnie w USA jest smród, głód, brud i najogólniej mówiąc syf.