NASA się chwali. Ma ku temu powody?

NASA się chwali. Ma ku temu powody?

Fot. 1971yes/iStockphoto

Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała krótkie podsumowanie swojej działalności w roku 2012, wskazując wydarzenia według niej najistotniejsze dla badań kosmosu.

Jako pierwsze NASA wskazuje lądowanie na Marsie łazika Curiosity. Automatyczna sonda o wielkości samochodu i masie około jednej tony wylądowała na powierzchni Czerwonej Planety w sierpniu w kraterze Gale.

Przedmiotem badań NASA był także Merkury. Sonda MESSENGER znalazła dowody na występowanie wody (w postaci lodu) w stale zacienionych kraterach.

Kolejnym wydarzeniem są postępy w komercyjnych lotach kosmicznych. Na zamówienie NASA firma Space Exploration Technologies Corp. Przygotowała statek kosmiczny Dragon, który z sukcesem doleciał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dostarczając zapasy dla astronautów, a następnie powrócił na Ziemię. Wydarzenie to miało miejsce w październiku. Do roku 2016 ma nastąpić do najmniej 12 lotów dostawczych statku Dragon do stacji ISS.

2 listopada NASA i jej międzynarodowi partnerzy świętowali 12 lat nieustannej obecności astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W tym czasie przeprowadzono ponad 1500 eksperymentów naukowych i technologicznych, w tym ponad 200 w ubiegłym roku.

Czytaj więcej Aktywność Słońca w roku 2013. Czego się spodziewać? Słońce zmienia aktywność w cyklu 11-letnim. Najstarszym sposobem określania tej aktywności jest liczba plam, która opisywana jest tzw. liczbą Wolfa. Po wycofaniu z eksploatacji wahadłowców (w 2012 dotarły do muzeów) NASA opracowuje swój nowy załogowy statek kosmiczny - Orion. W czerwcu kapsuła Orion dotarła do Kenedy Space Center na Florydzie, gdzie trwają dalsze prace nad nią.

W roku 2012 zmarło dwoje amerykańskich astronautów, którzy byli pionierami lotów kosmicznych: Neil Armstrong - pierwszy człowiek który stanął na Księżycu oraz Sally Ride - pierwsza Amerykanka w kosmosie.

W roku 2012 udało się też opracować najdokładniejsze oszacowania topnienia pokryw lodowych Grenlandii i Antarktydy i wpływu tego procesu na poziom mórz i oceanów. Danych dostarczyły satelity NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wyniki wskazują, ze w ciągu ostatnich 20 lat tempo topnienia pokryw lodowych wzrosło. Obecnie tracą one trzykrotnie więcej lodu niż w latach 90. ubiegłego wieku, przy czym dwie trzecie utraty przypada na Grenlandię.

Kilka kolejnych działań NASA z ubiegłego roku dotyczy obserwacji astronomicznych. Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST) odkrył nieznane wcześniej galaktyki z początków Wszechświata. Siedem pierwotnych galaktyk znajduje się w odległości ponad 13 miliardów lat świetlnych.

Czytaj więcej Tym będzie żyła nauka w 2013 roku Nowe misje kosmiczne i kolejne próby wyjaśnienia budowy wszechświata - to jedne z najciekawszych zapowiadanych wydarzeń naukowych rozpoczynającego się roku 2013. Podczerwone obserwatorium WISE odkryło ponad 200 blazarów, które należą do najbardziej energetycznych obiektów we Wszechświecie. Zawierają supermasywne czarne dziury aktywnie zjadające materię, znajdujące się w centrach olbrzymich galaktyk.

Natomiast satelita IBEX dokonał obserwacji obszarów leżących na granicy Układu Słonecznego i przestrzeni międzygwiazdowej, dostarczając dowodów, że obie te strefy różnią się od siebie.

NASA odnotowała też kolejne rekordy odwiedzin swoich witryn internetowych i profili w mediach społecznościowych. Główne konto NASA na Twitterze jest śledzone przez ponad 3,2 miliona osób, a ponad milion ludzi śledzi wpisy agencji na Facebooku.

kosmos, mars, nasa, łazik, curiosity
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Ja_Ty
217.212.230.* 2013-01-13 08:05
dr Wedel ma racje :D
dr Wedel
212.160.130.* 2013-01-04 15:25
Na zdjęciu radziecki prom kosmiczny Buran, z rakietą Energia :P