NASA przypuszcza, że sfotografowała radziecki lądownik Mars 3

NASA przypuszcza, że sfotografowała radziecki lądownik Mars 3

Fot. NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

NASA ogłosiła, że na zdjęciach wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter widać prawdopodobnie radziecki lądownik Mars 3, który osiadł na powierzchni planety w 1971 roku. W identyfikacji pomogli rosyjscy miłośnicy astronautyki.

Radziecki lądownik Mars 3 był pierwszą sondą, która po wylądowaniu na Marsie była w stanie cokolwiek nadać na Ziemię. Jej transmisja trwała 14,5 sekundy po lądowaniu 2 grudnia 1971 roku.

Przewidywane współrzędne lądowania sondy Mars 3 to w przybliżeniu 45 stopni szerokości południowej i 202 stopnie długości wschodniej, w kraterze Ptolemeusz. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter wykonała z orbity okołomarsjańskiej duże zdjęcie tego obszaru w listopadzie 2007 roku, za pomocą kamery wysokiej rozdzielczości HiRISE. Zdjęcie obejmuje 1,8 miliarda pikseli.

Czytaj więcej Orlen znalazł łupki? Zakończyli odwiert Poszukiwania gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych w Nowym Stręczynie trwały 54 dni, a głębokość odwiertu osiągnęła 3,5 km. 31 grudnia 2012 r, na zdjęciu udało się znaleźć przypuszczalne pozostałości po sondzie Mars 3. Wstępne poszukiwania przeprowadziła rosyjska internetowa społeczność miłośników misji Curiosity, kierowana przez Witalija Ugorowa z Petersburga. Ugorow sporządził model pokazujący jak powinny wyglądać elementy sondy Mars 3 na zdjęciach z sondy Mars Reconnaissance Orbiter, następnie grupa przeszukała dokładnie wiele małych elementów na zdjęciu, identyfikując prawdopodobne fragmenty rosyjskiej sondy.

- Chciałem zwrócić uwagę ludzi na fakt, że eksploracja Marsa jest dzisiaj dostępna praktycznie dla każdego. Jednocześnie mogliśmy wskazać na historię naszego kraju, o której po wielu latach przypomniały zdjęcia z Mars Reconnaissance Orbiter - powiedział Egorow.

Czytaj więcej Curiosity wierci na Marsie. Trafił na skały Łazik wylądował w sierpniu 2012 r. wewnątrz krateru Gale. Bada obecne środowisko Marsa i sygnały świadczące o tym, jak wyglądało ono dawniej. Po tych wstępnych analizach, Aleksander Wasilewski z moskiewskiego Instytutu Geochemii i Chemii Analitycznej im. Wiernadskiego skontaktował się z Alfredem McEwenem z University of Arizona, Tucson, kierownikiem instrumentu HiRISE, prosząc o kolejne obserwacje. Zdjęcia z 10 marca tego roku pozwoliły spojrzeć na część wytypowanych obiektów przy innym kącie oświetlenia. Skontaktowano się też z rosyjskimi inżynierami i naukowcami, którzy pracowali przy misji Mars 3.

Na zdjęciach widać obiekt, który może być spadochronem. Jest to bardzo jasna plama o średnicy 7,5 metra. Spadochron powinien mieć rozmiary 11 metrów, jeżeli byłby całkowicie rozwinięty. Jednak możliwe że jest częściowo zwinięty, albo jego fragmenty pokrył marsjański pył. Znaleziono też element, który może być modułem lądowania, a niedaleko obiekt będący prawdopodobnie samym lądownikiem Mars 3.

Czytaj więcej w Money.pl
NASA potwierdza: są próbki z odwiertu Marsa
Curiosity nadesłał zdjęcia potwierdzające, że udało mu się pobrać pierwszą w historii próbkę w wyniku wiercenia w skale na planecie innej niż Ziemia.
Curiosity wierci na Marsie. Wyniki lada moment
Operacja Curiosity była pierwszym tego rodzaju badaniem w historii. Łazik wywiercił w powierzchni Marsa otwór o głębokości ponad sześciu centymetrów.
NASA się chwali. Ma ku temu powody?
Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała krótkie podsumowanie swojej działalności w roku 2012. Co zasłużyło na odnotowanie?
kosmos, nasa, curiosity, mars 3
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
FD
89.67.125.* 2013-04-27 23:39
Spadochron powinien mieć rozmiary 11 metrów, jeżeli byłby całkowicie rozwinięty. Rosjanie podają, że przyczyna tak króttkiego czasu nadawania lądownika była silna piaskowa burza, która zdemolowała urzadzenia nadawcze. W tym samym czasie b.dobre zdjęcia Marsa z orbity robił Mariner 9, a ladowania Viking 1 i Viking 2 w 1976r były rewelacja naukową.
lkjhgfdswer
212.14.47.* 2013-04-16 15:32
Pierwsza sonda która wylądowala na Marsie w 1971r.była Radziecka. Gratuluję sukcesu Radzieckim inżynierom.
Kosmaty 1133
91.215.33.* 2013-04-16 14:03
Na Marsie już są osiedla i budują następne.Będą tam wysyłać biurokratów i polityków aby zarazili cały kosmos korupcja i badziewiem ale być może na Ziemi będzie tego mniej a przez to lepiej ?