NASA nie chce być dłużej zależna od Rosji. Budują własne statki

NASA nie chce być dłużej zależna od Rosji. Budują własne statki

Fot. Mila Zinkova/PD/Wikimedia

NASA poinformowała iż wyśle astronautów w Kosmos z amerykańskich kosmodromów za około 5 lat. W tym celu agencja podpisała umowę o budowie komercyjnych statków kosmicznych z trzema firmami - Boeing, Sierra Nevada i SpaceX - poinformowały media.

Jak poinformował The Huffington Post, NASA zawarła 3 sierpnia 2012 umowę o wartości od 900 mln do 1,1 mld USD z trzema firmami - Boeing, Sierra Nevada i SpaceX. Dotyczy ona budowy nowej generacji statków transportowych, rakiet nośnych i załogowych statków kosmicznych dla agencji oraz do użytku komercyjnego

NASA zachowuje przy tym opcję kontaktu, porozumień technologicznych oraz ewentualnego zawarcia dodatkowego kontraktu dotyczącego wyniesienia statku z załogą lub transportowego na niską orbitę wokółziemską z inną firmą, spoza trzech z którymi zawarto umowę - poinformował Computerworld, powołując się na rzecznika NASA, Stephanie Covey.

Jak poinformował portal Space.com, największa część kontraktu - 460 mln USD przypadła koncernowi Boeing Corp, który poinformował iż użyje tych pieniędzy do budowy i rozwoju swojego statku załogowego CST-100, który będzie przenosił astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Space Exploration Technologies czyli SpaceX dostała niewiele mniejszą sumę, bo 440 mln USD, która zamierza zużyć na rozwój swojej kapsuły załogowo-transportowej Dragon, mającej za sobą kwietniowy udany test, jakim był lot i dokowanie przy ISS. Firma zamierza dokonać pierwszego lotu załogowego w 2015 roku, przewożąc do ISS w kapsule Dragon 7 astronautów.

Z kolei Sierra Nevada Corporation w ramach wartego 212,5 mln USD kontraktu chce rozwijać statek załogowo-transportowy Dream Chaser Space System. Jest to siedmioosobowy statek kosmiczny wielokrotnego użycia, mogący samodzielnie dokonywać manewrów i dokowania w Kosmosie oraz lądowań. Jest on wynoszony przez rakietę Atlas V.

Według Los Angeles Times przypuszczalnie nowy system transport kosmonautów składać się będzie z kilku elementów: nowej rakiety SpaceX Falcon 9 - także w wersji ciężkiej Falcon 9 Heavy, kapsuły załogowej CST-100, kapsuły Dragon w roli statku transportowego oraz rakiety Atlas V (lub najnowszej rozwijanej rakiety Boeinga) i kapsuły załogowo-transportowej wielokrotnego użytku Dream Chaser Space System. Mając do wyboru kilka rozwiązań NASA będzie mogła ich używać elastycznie, w zależności od potrzeb.

Obecnie, jak informuje The Huffington Post, NASA musi korzystać rosyjskich rakiet załogowych Sojuz, płacąc po 63 mln USD od miejsca w rakiecie.

Czytaj więcej w Money.pl
NASA stworzyła aplikację na iPhone'a i iPada. W 3D
Aplikacja pokazuje, w jaki sposób sonda kosmiczna dokonuje manewrów i korzysta ze swoich zewnętrznych modułów.
Zaczną wysyłać ich w kosmos. Do pracy
Kosztują tysiące dolarów, ale dotrą tam, gdzie człowiek nie dałby rady. Eksperci są więc zgodni: żeby zbadać kosmos, potrzeba nam robotów.
Nowa epoka lotów w kosmos. Zastąpią NASA
Amerykanie kończą przygotowania do pierwszych prywatnych misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
kosmos, technologie, loty w kosmos, wycieczka na orbitę
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Lysy 25
213.238.98.* 2012-08-06 16:16

NASA poinformowała iż wyśle astronautów w Kosmos z amerykańskich kosmodromów za około 5 lat.

za około 5 lat NASA pewnie nie będzie już istnieć, a jeżeli nawet to nie bedzie miała budżetu, żeby cokolwiek większego robić.
USA to bankrut.