NASA jednak wpuści Chińczyków na konferencję

NASA jednak wpuści Chińczyków na konferencję

Fot. npicturesk/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr

NASA zniosła wcześniejszy zakaz wstępu dla chińskich naukowców na konferencję astronomiczną w Kalifornii, który związany z podejrzeniami o szpiegostwo.

Amerykańska agencja kosmiczna wprowadziła zakaz dla chińskich naukowców, tłumacząc swą decyzję nowymi przepisami. Przepisy te mają zapobiegać szpiegostwu i wynikało z nich, że dostęp obcokrajowców do ośrodków NASA ma być ograniczony.

Chińskie władze zaprotestowały; także część amerykańskich naukowców zdecydowała się zbojkotować konferencję. Teraz NASA twierdzi, że nowe przepisy zostały źle zinterpretowane i że chińscy astronomowie mogą przyjechać.

Spotkanie będzie dotyczyło planet pozasłonecznych. Obserwatorzy jednak zwracają uwagę, że szef NASA niedawno musiał starać się o specjalne zezwolenie na przyjazd do Pekinu na konferencję naukową.

Chińczykom zarzuca się też, że ich program kosmiczny jest utrzymywany w zbyt dużej tajemnicy.

Czytaj więcej w Money.pl
NASA opublikowała fotografię żaby
Wszystko to wydarzyło się przy okazji wystrzelenia w kosmos sondy LADEE - kilka dni temu, 7. września 2013 roku.
Łazik poszuka życia na Marsie
NASA zamierza wysłać go na Marsa w 2020 r.
Podróż na Marsa. Można się zgłaszać
Jeszcze przez tydzień, do 31 sierpnia, można ubiegać się o członkostwo w załogowej misji na Marsa. Organizatorzy zaznaczają, że będzie to lot tylko w jedną stronę.
kosmos, konferencja, nasa, badania kosmosu, program badawczy
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2013-10-28 15:11
No a czemu NASA miałaby nei wpuscić na konferencje Chińczyków, skoro są Oni głównym inwestorem w Stanach Zjednoczonych!!