Nakaz aresztowania Machiavellego znaleziony po 500 latach

Nakaz aresztowania Machiavellego znaleziony po 500 latach

Fot. Santi di Tito/PD/wikimedia

Nakaz aresztowania Niccolo Machiavellego, autora słynnego Księcia, został odnaleziony we florenckich archiwach. Właśnie ten 500-letni pożółkły dokument doprowadził do uwięzienia Machiavellego i do powstania jego dzieła, fundamentalnego dla myśli politycznej.

Na nakaz aresztowania natrafił Brytyjczyk, prof. Stephen Milner z uniwersytetu w Manchesterze. Przeszukiwał on archiwa dotyczące heroldów miejskich i obwieszczeń, które odczytywali na ulicach. Odkrycie, jak mówił dziennikowi Daily Telegraph, było niezwykłym przeżyciem, jeśli uświadomić sobie, że oznaczało, iż z łask wypadł jeden z największych myślicieli politycznych świata.

Machiavelli, florencki historyk, filozof i dyplomata zwany księciem ciemności, dziś pamiętany jest przede wszystkim dzięki Księciu, traktatowi o tym, jak sprawować władzę. Wyłożył w nim doktrynę nazwaną makiawelizmem, mówiącą o tym, że władca w imię racji stanu może - według zasady cel uświęca środki - używać przemocy, podstępu i obłudy.

Książę stał się biblią spin-doktorów - zauważa BBC, a Milner dodaje, że jest to wspaniały i zdaje się, ponadczasowy podręcznik, jeśli chodzi o podpowiadanie ludziom, jak mają sterować swoją autoprezentacją i reputacją.

Ale powstanie Księcia poprzedzał dramatyczny zwrot w życiu jego autora. Gdy Medyceusze powrócili do władzy we Florencji w 1512 roku, Machiavelli został oskarżony o udział w spisku przeciwko nim. Właśnie za tym oskarżeniem poszedł w 1513 roku nakaz aresztowania.

W przeciągu godzin po odczytaniu publicznie tego oświadczenia Machiavelli stał się we Florencji wrogiem publicznym numer jeden. Tego samego dnia został wtrącony do więzienia i torturowany - przypomina Milner. Dowodów na jego udział w spisku nie znaleziono; wypuszczono go i umieszczono w areszcie domowym poza miastem. Potem jego losy toczyły się zmiennie, lecz coraz gorzej i zmarł w skrajnej nędzy w 1527 roku.

Machiavelli pisał Księcia w areszcie domowym, w nadziei na odzyskanie łaski Medyceuszy. Jednak nie ma dowodów sugerujących, by w ogóle go przeczytali - mówi Telegraphowi prof. Milner.

Florencja będzie obchodzić w bieżącym roku 500-lecie powstania Księcia. 19 lutego odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń związanych z aresztowaniem i uwięzieniem Machiavellego.

historia, nakaz aresztowania, florencja, niccol? machiavelli
PAP
Czytaj także
Polecane galerie