Nagroda Nobla z fizyki wręczona. Za bozon Higgsa [WIDEO]

Nagroda Nobla z fizyki wręczona. Za bozon Higgsa

Fot. PAP/EPA


Laureatami tegorocznego Nobla z fizyki są dwaj uczeni: Francois Englert i Peter Higgs - autorzy boskiej cząstki.

aktualizacja 13:42

Teoretyczne prace tegorocznych noblistów znalazły w 2012 roku doświadczalne potwierdzenie dzięki eksperymentom przeprowadzonym z użyciem Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN. Po latach eksperymentów udało się wreszcie zaobserwować bozon Higgsa.

- Ta cząstka bierze swój początek w niewidocznym polu, które wypełnia całą przestrzeń. Chociaż Wszechświat wydaje się pusty, to pole cały czas jest w nim obecne. Dzięki kontaktowi z tym polem cząstki uzyskują masę. Teoria opracowana przez Englerta i Higgsa opisuje ten proces - wyjaśnia Komitet Noblowski w oświadczeniu.

- Nagrodzona teoria jest kluczowym elementem Modelu Standardowego cząsteczek elementarnych, który wyjaśnia, jak zbudowany jest świat - podkreśla Komitet Noblowski.

Czytaj więcej Laureaci Nagrody Nobla pracowali jak Einstein Odkrycie tegorocznych noblistów jest szalenie ważne. - Uzupełnia to, co nazywamy Modelem Standardowym, czyli całość obecnej wiedzy o cząstkach elementarnych - twierdzi prof. Krzysztof Meissner. Peter Higgs w 1964 roku opisał nowy rodzaj cząsteczki nazwanej bozonem Higgsa. Nadaje ona masę innym cząstkom elementarnym i jest kluczowa dla obowiązującej dziś teorii budowy materii. Niemal w tym samym czasie ukazały się dwie inne publikacje, dotyczące tego odkrycia. Jedną z nich napisali Francois Englert i Robert Brout, drugą - Gerald Guralnik, C.R. Hagen, Tom Kibble. Poszukiwanie boskiej cząstki trwało kilkadziesiąt lat. Jej istnienie udało się potwierdzić 4 lipca 2012 r. dzięki badaniom prowadzonym pod egidą Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych przy zastosowaniu powstałego w 2008 r. ogromnego akceleratora, tzw. Wielkiego Zderzacza Hadronów.

W ubiegłym roku wyróżnienie otrzymali Francuz Serge Haroche i Amerykanin David Wineland za badania z dziedziny fizyki kwantowej. Na liście laureatów fizycznego Nobla znajdują się nazwiska znakomitych uczonych, którzy przyczynili się do szybkiego rozwoju nauki i techniki w XX i XXI wieku, takich jak Albert Einstein, Max Planck i Niels Bohr. Najwięcej nagrodzonych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz ceremonię przyznania Nagrody Nobla z fizyki:



Nagrodę Nobla za osiągnięcia naukowe przyznano po raz pierwszy w 1901 roku. Jej laureatem został Wilhelm Roentgen, odkrywca promieni X. Od tej pory wyróżnieniem Szwedzkiej Akademii uhonorowano ponad 190 osób, w tym jedynie dwie kobiety.

nauka, fizyka, szwecja, nagroda nobla, higgs, nagroda nobla z fizyki, nagroda nobla 2013
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
yamato_ensemble
217.153.72.* 2013-10-08 14:10
Nobel z fizyki jest najmniej spektakularnym osiągnięciem z potencjalnych nagród w tym roku.
2013-10-08 14:10
Bardzo się cieszę, że to właśnie Higgs otrzymał Nagrodę Nobla. Na pewno na to zasłużył! Moim zdaniem odkrycie bozonu Higgsa w tym roku otwiera ludzkości bramę do wielu spektakularnych technologii, które czekają na realizację.

Mam tutaj na myśli kilka rzeczy: supermateriały tworzone na poziomie nano, które zrewolucjonizują wiele dziedzin życia, najsilniej wpłyną na technologie informatyczne - przewodnictwo ładunków elektrycznych, światłowody i procesory kwantowe.

Dalej czekają nas jeszcze bardziej spektakularne odkrycia, które właściwie już dziś są faktem: teleportacja. Tutaj długa droga przed nami, ale to kwestia czasu, gdy zamiast kwantu teleportujemy ATOM, potem cząstkę, molekułę i żywy organizm.

Na samym końcu czeka nas coś co wydaje się dziś filmem science-fiction, ale jest udowodnione naukowo (na razie na poziomie teoretycznym) - podróże w czasie. Dziś problemem jest wytworzenie i co ważniejsze KONTROLOWANIE odpowiedniej ilości energii, aby tego dokonać. Co ciekawe ilość ta jest już dziś określona i jest zbliżona do energii, jaką wytwarza całą galaktyka - której jak wiemy jądrem jest zazwyczaj czarna dziura...

Tak, dzisiejszy Nobel potwierdza tylko, że to ten kierunek obiorą nauki ścisłe w najbliższej przyszłości. Osobiście myślę, że ambicje naukowców zajmujących się tymi dziedzinami sięgają w stronę, która dziś jest jeszcze fantastyką naukową.
yamato_ensemble
217.153.72.* 2013-10-08 14:10
Nobel z fizyki jest najmniej spektakularnym osiągnięciem z potencjalnych nagród w tym roku.
Zobacz więcej komentarzy (11)