Nadchodzi grafenowe Eldorado

Nadchodzi grafenowe Eldorado

Fot. nobeastsofierce/iStockphoto
Jest szansa, że już w przyszłym roku Polska zacznie zarabiać na grafenie, zapowiada Metro. Nasi naukowcy wspólnie z inżynierami stworzyli urządzenie, które kosztem zaledwie 100 zł może produkować arkusze grafenu o wartości 300 tys. zł każdy.

Elastyczne ekrany smartfonów i tabletów, które można zwinąć w rulonik, domowe komputery z procesorami kilkaset razy szybszymi od krzemowych, ekologiczne sieci energetyczne przewodzące energię bez strat, sztuczne ścięgna i kaski bardziej wytrzymałe od stali - już dawno korzystalibyśmy z tych cudów techniki, gdyby materiał, z którego można je zrobić - czyli grafen - nie był tak horrendalnie drogi.

Obecna cena grafenu na globalnym rynku to ok. 120 zł za centymetr kwadratowy. Choć naukowcy na całym świecie od lat głowią się nad opracowaniem taniej, masowej produkcji supermateriału, efekty były niewystarczające, by wprowadzić grafenową rewolucję do naszego codziennego życia.

Wiele wskazuje na to, że dzięki polskim badaczom mamy przełom. Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, wspólnie z inżynierami z firmy Seco-Warwick ze Świebodzina, zakończyli prace nad urządzeniem umożliwiającym tanią, masową produkcję grafenu. Jest ono w stanie w 4 godziny wyprodukować grafenowy arkusz o powierzchni 50x50 cm.

To w tej chwili jedno z najbardziej wydajnych na świecie urządzeń do produkcji grafenu. Mogą się z nami porównywać tylko Japończycy i Koreańczycy, mówi dr inż. Włodzimierz Strupiński z ITME. Ale to prototyp (dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) i jako taki nie może być użyty w celach komercyjnych. Powstanie komercyjnych urządzeń jest możliwe w przyszłym roku, zapowiada Metro.

Czytaj więcej w Money.pl
Polscy naukowcy dalej pracują nad grafenem
Naukowcy z AGH w Krakowie opracowują nowatorski materiał z wykorzystaniem grafenu.
Pieniądze na naukę. Posłowie obiecują więcej
Olbrzymia część zapisów, o których dziś mówimy, to odpowiedź na oczekiwania środowiska naukowego - podkreślał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Ratajczak.
Koniec stalowych kamizelek kuloodpornych?
Nowy materiał wytrzymuje nawet dziesięciokrotnie większą energię.
nauka, technologie, grafen
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
wdfwfw
83.12.121.* 2014-12-05 10:39
typowe dzielenie skóry na niedźwiedziu. Znając historie naszego kraju nie zarobimy raczej
BRW
83.144.97.* 2014-12-05 10:16
Koszt 100 zł? Czy w tym koszcie uwzględnili pensje, utrzymanie, serwis i konserwację oraz czysty zysk netto? Bo utrzymanie "agentów", którzy dbają o "opłacalność tego biznesu" może spowodować wzrost kosztów, przewyższających spodziewane zyski....
truth and not a lie
94.42.189.* 2014-12-05 09:19
tak to zarządzał tusk ze swoją ferajną i doradcą bieleckim.
Tak więc nie cieszcie się Polaki. Tak jak zlikwidował przyszłe dochody z łupków, geotermii, tak i Grafen nam sprzątnął sprzed nosa tusk.
Ta antypolska koalicja PO&PSL dokładnie wie co robi i widzimy to na Zegarze zadłużenia Polski.
TVN wam o tym nie powiedział ? Durczok i Lis nic nie wspominał ?
Brawo wyborcy tuska !