Naczynie ofiarne z ludzką czaszką znaleziono w Meksyku

Naczynie ofiarne z ludzką czaszką znaleziono w Meksyku

Fot. sxc/cc/clafouti
Archeolodzy odkryli na stanowisku w stolicy Meksyku naczynie ofiarne sprzed około 500 lat z ludzką czaszką - informuje serwis internetowy Fox News Latino.

Odkrycia dokonano w ruinach azteckiego miasta Tlatelolco, znajdujących się na stanowisku archeologicznym położonym na Placu Trzech Kultur w mieście Meksyk - stolicy kraju.

Według komunikatu Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH), naczynie ofiarne z ludzką czaszką zostało odkryte u stóp tzw. Głównej Świątyni w Tlatelolco.

Jak poinformował archeolog Salvador Guilliem, kierujący pracami badawczymi w ramach Projektu Tlatelolco na stanowisku, czaszka należąca do młodego mężczyzny - prawdopodobnie jeńca wojennego Azteków - oraz naczynie ofiarne zostały odkryte w warstwie ziemi z okresu 1500-1515 r. związanej z początkowym etapem budowy przez Azteków największej świątyni w Tlatelolco.

Według S. Guilliema, naukowcy próbują obecnie ustalić, czy w rytuale ofiarnym sprzed 500 lat wykorzystano jedynie odkryte naczynie z czaszką, czy też w pobliżu mogą znajdować się inne szczątki i artefakty ofiarne.

Jak poinformowała Paula Silva, zarządzająca stanowiskiem archeologicznym Tlatelolco, najnowsze znalezisko jest 34-tym naczyniem ofiarnym odkrytym dotychczas na tym stanowisku, a badanie każdego z nich wymagało wielkiej staranności naukowców, by uniknąć przypadkowej utraty cennych danych historycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Naukowcy zbadają tunel pod słynną świątynią w Teotihuacan w Meksyku
Według naukowców z INAH, tunel odkryty pod Świątynią Quetzalcoatla o kształcie piramidy może prowadzić do ceremonialnej komnaty sprzed 2000 lat, w której miejscowym dygnitarzom nadawano ich tytuły, lub też ich pochowano.
Niezwykłe odkrycie w Piramidzie Słońca
W Teotihuacan, położonym na północny wschód od stolicy kraju, archeolodzy natrafili na figurkę boga ognia Huehueteotla.
Niezwykłe znalezisko w morskich głębinach
Morscy archeolodzy są zachwyceni swoim odkryciem, którym jest prawdopodobnie dobrze zachowany, 200-letni wrak statku.

 


nauka, archeologia, meksyk
PAP
Czytaj także
Polecane galerie