Mundial będzie miał wymiar kosmiczny

Mundial będzie miał wymiar kosmiczny

Fot. PAP/EPA
Rozpoczynający się pojutrze mundial będzie miał wymiar kosmiczny. Specjalnie zaprojektowaną piłkę - Brazucę - testowano nie tylko na murawie, ale także w ośrodku NASA.

Atmosfera przed piłkarskimi mistrzostwami coraz gorętsza, gorąco było też podczas samej produkcji piłki. Brazuca składa się z sześciu zgrzewanych paneli.

- Ma stosunkowo długie i głębokie szwy; dzięki temu jej tor lotu jest stabilniejszy w porównaniu z poprzednimi modelami- tłumaczył agencji Bloomberg ekspert NASA Rabi Mehta.

 

Piłkę testowano w specjalnym tunelu aerodynamicznym, by zobaczyć, jak zachowuje się ona w powietrzu przy dużych prędkościach. Do obserwacji wykorzystano wąskie, zielone strumienie dymu.

 

Specjaliści NASA podkreślają, że testowanie piłek nie należy do ich głównych obowiązków, ale chodzi między innymi o to, by przyciągnąć młodych ludzi do świata nauki.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk w Brazylii. Uderzy w mundial?
Pracownicy metra z Sao Paulo, finansowej stolicy Brazylii, domagają się podwyżki wynagrodzeń o 12,2 proc. Zarząd państwowego przedsiębiorstwa komunikacyjnego proponuje im zwiększenie pensji o 8,7 proc.
Brazylijski Kościół pozwie włoską telewizję
W krótkim spocie pojawia się górująca nad Rio de Janeiro ponad 30-metrowa figura Chrystusa Odkupiciela w niebieskiej koszulce z napisem Italia i numerem 10.
Mudnial za 3 dni, a korki na 200 kilometrów
Spór płacowy sparaliżował życie 20-milionowej metropolii.

 

mundial, brazylia, piłka
IAR
Czytaj także
Polecane galerie