Mozaika z czasów rzymskich odkryta w centrum Sofii

Mozaika z czasów rzymskich odkryta w centrum Sofii

Fot. Grand Canyon NPS/cc/flickr

Archeolodzy odsłonili barwną mozaikę z czasów rzymskich na stanowisku w centrum stolicy Bułgarii - informuje serwis internetowy Novinite.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na stanowisku w rejonie ulicy Waszyngtona w centrum miasta, w pobliżu zachodniej bramy starożytnego miasta Ulpia Serdica, założonego przez Rzymian w 29 r. n.e. w miejscu trackiej osady Serdika.

O odkryciu rzymskiej kolorowej mozaiki z ok. IV wieku o powierzchni 40 metrów kwadratowych poinformowała burmistrz Sofii Jordanka Fandakowa podczas wizytacji stanowiska archeologicznego.

Posadzka pokryta mozaiką znajdowała się w ruinach rzymskiej budowli odkrytej w 1975 r. i wstępnie badanej wówczas przez archeologów, ale w 1980 r. wykopaliska przerwano i stanowisko zostało opuszczone na wiele lat.

Prawdopodobnie odkryta mozaika pokrywała część posadzki wielkiej bazyliki wzniesionej w czasach panowania Konstantyna Wielkiego, cesarza rzymskiego w latach 306-337, a jej budowa świadczy o ważnej pozycji miasta Serdica w tych czasach.

Jak poinformowała Jordanka Fandakowa, pozostałości bazyliki rozciągają się pod obecną ulicą Waszyngtona i będą badane dalej przez archeologów, gdyż odkrywanie starożytnego dziedzictwa kulturalnego i prezentacja zachowanych pozostałości we współczesnym środowisku miejskim ma wielkie znaczenie dla władz Sofii i może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności miasta jako celu podróży turystycznych.

rzym, sofia, archeologia, mozaika
PAP
Czytaj także
Polecane galerie