Mógłbyś polecieć w kosmos. Stać cię? [WIDEO]

Mógłbyś polecieć w kosmos. Stać cię?

Fot. 1971yes/iStockphoto

Pierwszy śmiałek zapłacił za swój lot 20 milionów dolarów. Obecnie koszt komercyjnej wyprawy, oferowanej między innymi przez Richarda Bransona, to zaledwie 200 tysięcy dolarów. Zobacz, kto przoduje w podboju kosmosu i co oferuje swoim klientom.

Od pierwszej wyprawy w kosmos pory minęło ponad 10 lat. Kiedy w 2001 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną wyruszał pierwszy turysta, Amerykanin Dennis Tito, musiał liczyć się z wydatkiem rzędu 20 milionów dolarów. To pozwoliło mu spędzić na orbicie 7 dni, 22 godziny i 4 minuty. Rolę kosmicznej taksówki pełnił rosyjski statek kosmiczny Sojuz. Od tamtej pory sporo się zmieniło.

W 2009 roku amerykańska agencja kosmiczna NASA uruchomiła program o nazwie Commercial Crew, którego celem jest wspieranie projektów z zakresu turystyki załogowej.

Zobacz wizualizację lotu jednej z wiodących firm:

Dofinansowanie z agencji dostały cztery firmy. To: Blue Origin (22 miliony dolarów), Sierra Nevada Corporation (80 milionów), Space Exploration Technologies (75 milionów) i The Boeing Company (92,3 miliona). Finał programu został przewidziany jeszcze na ten rok. Później firma, której plan zostanie uznany za najlepszy dostanie pieniądze na zorganizowanie komercyjnego lotu w przestrzeń kosmiczną.

W kosmos najlepiej z prywaciarzem

Ponieważ to przedsiębiorcy prywatni stoją za turystyką kosmiczną, badania idą o wiele prężniej, niż w przypadku organizacji rządowych. - Doświadczenie uczy nas, że każda dziedzina rozwija się dynamicznie, kiedy zajmuje się nią sektor prywatny - zauważa Paweł Grochowalski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Podobnego zdania jest Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który poleciał w kosmos. - Nie oszukujmy się. Każda struktura państwowa jest bardzo ciężka, niereformowalna i szalenie droga. A jeśli biorą się za to osoby prywatne, choćby i nie dla idei, a czystego zysku, to tego typu podróże mogą faktycznie stać się już niedługo dostępne. To najważniejsze - uważa i dodaje: Te firmy nie robią tego z miłości do tych, którzy chcą latać, tylko z miłości do ich pieniędzy. Pomijając fakt, że oczywiście warto odbyć taki lot, zwłaszcza w roli turysty, to ci przedsiębiorcy zwietrzyli w tym wspaniały biznes. Dlatego cała maszyneria się coraz mocniej rozkręca.

Za pierwszym z wspieranych przez NASA projektów - Blue Origin - stoi Jeff Bezos, prezes portalu Amazon.com. Chociaż na początku miał on na swoim koncie kilka niepowodzeń, w listopadzie 2011 w mediach pojawiło się w końcu nagranie z pomyślnego startu i lądowania statku o nazwie New Shepard. To on ma wynieść astronautów w przestrzeń kosmiczną. Podróżować będą oni w oddzielnej kapsule z własnym rakietowym modułem napędowym - czytamy na stronie BlueOrigin.com.

Zobacz start statku New Shepard:

Pozostałe trzy sponsorowane firmy zaplanowały swoje pierwsze loty załogowe na 2015 rok. Sierra Nevada Corporation zamierza stworzyć w tym celu mini-wahadłowiec Dream Chaser, który poleci na orbitę przy pomocy rakiety Atlas 5. Tej samej rakiety użyje też Boeing i wykorzysta kapsułę CST-100. Space Exploration Technologies stawia z kolei na rakietę Falcon 9 oraz kapsułę załogową Dragon.

Zdaniem Pawła Grochowalskiego najbardziej obiecujące są obecnie projekty Jeffa Bezosa i niewymienionego tu Richarda Bransona, którego pomysł trudno uznać właściwie za turystykę kosmiczną w pełnym tego słowa znaczeniu. - Lot na wysokość 110 kilometrów, tuż powyżej umownej granicy kosmosu, w czasie którego pasażerowie doświadczą 6 minut pełnej nieważkości, stanowi zaledwie wycieczkę kosmiczną - zauważa ekspert.

Na następnej stronie przeczytasz, jakie jeszcze atrakcje czekają nas wkrótce w kosmosie

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mysł
77.255.71.* 2012-01-11 00:54
I jak to opodatkuje KE jak będą latać nad Europą.
tańczący_z_fundami
193.41.231.* 2012-01-10 16:53
Zawsze powtarzam PRYWATNE - nie państwowe !!!!!
rampampam
217.153.72.* 2012-01-10 14:35
tam jest dostep nawet do Pana Boga! :D
Zobacz więcej komentarzy (10)