MNiSW: opóźnione fundusze na stypendia już trafiają na uczelnie

MNiSW: opóźnione fundusze na stypendia już trafiają na uczelnie

Fot. uniinnsbruck/CC/Flickr

Resort nauki rozpoczyna przelewy na dodatkowe stypendia na doktorantów - poinformowało w czwartek biuro prasowe MNiSW. Opóźnienia w przekazaniu pieniędzy na 2013 r. sygnalizowały uczelnie.

Chodzi o stypendia motywacyjne, do których uprawnionych jest ok. 30 proc. doktorantów. Pieniądze na ten cel pochodzą z tzw. dotacji projakościowej.

Według informacji uzyskanych przez PAP z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Śląskiego do czwartku pieniądze nie wpłynęły na konta uczelni.

Teraz, jak zapewnia resort, rozpoczyna się przelewanie funduszy.

- Środki przeznaczone na wypłacenie stypendiów doktoranckich są dziś przekazywane na konta uczelni - z wyrównaniem od stycznia 2013 roku - informuje biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak poinformował rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko, podobne opóźnienie miało miejsce w ubiegłym roku, kiedy środki na stypendia projakościowe dla doktorantów trafiły na uczelnię w kwietniu.

Jak wyjaśnia ministerstwo nauki, opóźnienia to skutek tego, że niektóre uczelnie nie przekazały w styczniu kompletnych danych o liczbie doktorantów. A kwotę, którą mają dostać uczelnie, resort określał w oparciu o liczbę uczestników studiów doktoranckich, według stanu na 31 grudnia 2012 r.

Uczelnie, które przekazały kompletne dane, również nie mogły liczyć na wcześniejsze przelewy. - Dotacja projakościowa jest przekazywana przez MNiSW wszystkim uczelniom na tych samych zasadach i w tym samym czasie, w związku z czym nie może zaistnieć sytuacja, w której część uczelni dostała pieniądze, a część nie - tłumaczy biuro prasowe MNiSW.

Przy czym, jak dodaje, niewykorzystane w poprzednim roku budżetowym środki z dotacji pozostają do dyspozycji uczelni. - Część z nich mogła zatem dokonać wypłaty stypendiów doktorantom, sięgając do niewykorzystanych środków z dotacji projakościowej za miniony rok. Uczelnie są zobowiązane do wydatkowania środków pochodzących z ubiegłorocznej dotacji na cel, na jaki zostały one przyznane - czytamy w komunikacie resortu.

pieniądze, ministerstwo, uczelnie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie