Miliony dla młodych liderów polskiej nauki

Miliony dla młodych liderów polskiej nauki

Fot. nicolas_/iStockphoto

41 młodych naukowców otrzyma łącznie 43 mln zł na przeprowadzenie nowatorskich projektów naukowych. To zwycięzcy czwartej edycji programu Lider, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

W programie są finansowane najbardziej innowacyjne projekty naukowców do 35. roku życia. Każda z nagrodzonych osób otrzyma grant wartości około miliona złotych. W czwartej edycji dofinansowanie otrzymało 41 osób z grona 118 naukowców, którzy złożyli wnioski na całkowitą kwotę przekraczającą 123 mln zł - informuje w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Grono dotychczasowych prawie stu młodych liderów nauki powiększyło się o kolejnych 41 milionerów. To najlepsi z najlepszych. Uzyskane granty pozwolą im na przyspieszenie prac badawczych, przygotowanie wdrożenia innowacyjnych technologii i rozwiązań w gospodarce i dobrą współpracę z partnerami z biznesu. To też ogromna szansa dla polskiej nauki, która wzbogaci się o nowe koncepcje i wzmocni swoją pozycję i konkurencyjność w Europie i świecie - uważa minister nauki Barbara Kudrycka.

Wśród nagrodzonych projektów badawczych najwyżej oceniono projekt Aleksandra Jamsheera z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dotyczący identyfikacji nowych genów zaangażowanych w rozwój wrodzonych wad kończyn i dysplazji kostnych człowieka. Na zrealizowanie swoich badań otrzyma 1 mln 200 tys. zł.

Taką samą kwotą dofinansowano jeszcze pięciu uczonych. Wśród nich znaleźli się: Przemysław Warchulak z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Ksenia Ostrowska z Politechniki Krakowskiej, Joanna Grzyb z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, Artur Maciej z Politechniki Śląskiej, Łukasz Święch z Politechniki Rzeszowskiej.

Dofinansowanie otrzymały m.in. badania nad kompaktowym, przenośnym projektorem laserowym czy też projekt koncentrujący się na pracach nad biomateriałami z pamięcią kształtu do wytwarzania inteligentnych nośników leków.

W trakcie postępowania konkursowego młodzi badacze musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Autorów najwyżej ocenionych wniosków zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne. Mieli za zadanie przekonać grono wybitnych ekspertów o znaczeniu zaproponowanego rozwiązania dla nauki i gospodarki.

- Dotychczasowe edycje programu Lider pokazały ogromny potencjał polskich badaczy. Wierzę, że dzięki przyznanym funduszom nie tylko sfinansujemy naukowe marzenia młodych naukowców, ale też umocnimy przekonanie o ogromnym potencjale i przedsiębiorczości polskiej nauki - mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 150 mln zł dla polskich naukowców
Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło cztery konkursy dla badaczy. W konkursie MAESTRO 4 o pieniądze ubiegało się 161 doświadczonych naukowców.
Energia prosto z rzeki. Wynalazek z uczelni
Urządzenie do przetwarzania energii słupa wody pozwala w sposób innowacyjny pozyskać energię elektryczną, wykorzystując niewielką rzekę, która posiada naturalne spadki.
Ruszają przetargi na elementy superkomputera
Przetargi ogłosiło Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Maszyna wesprze badania w Centrum Informatycznym Świerk.
badania, naukowcy, granty, ncbr
PAP
Czytaj także
Polecane galerie