Mikroskop studenta pozwoli zaoszczędzić pół miliona złotych

Mikroskop studenta pozwoli zaoszczędzić pół miliona złotych

Zdjęcie ilustracyjne Fot. vgajic/iStockphoto
Zdjęcie ilustracyjne
Brytyjski student Adam Lynch w prosty sposób zaadaptował prymitywny mikroskop tak, by dawał on obraz porównywalny ze sprzętem najwyższej klasy.

 

W trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Brunela, Lynch zorientował się, że jeśli odwróci tani mikroskop, to zobaczy detale, jakie dawałby mikroskop za sto tysięcy funtów. W rozmowie z BBC tłumaczył: Potrzeba matką wynalazku. Chciałem badać ruch komórek. Ma to duże znaczenie na przykład przy ustalaniu własności komórek odpornościowych.

Adam Lynch kupił trzy mikroskopy, odwrócił je do góry nogami, zmienił światło i zastosował specjalny, napisany od początku program komputerowy. Wszystko kosztowało go 160 funtów. To ponad sześćset razy mniej niż koszt potrzebnego do takich badań mikroskopu z górnej półki. Doktorant mówi, że nie ma zamiaru patentować swego wynalazku: chce oddać go ludzkości za darmo.

nauka, patent, mikroskop, nauka na świecie
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
edeq
46.113.166.* 2014-11-26 11:58
Wystarczy chwile poszukać w sieci, aby się dowiedzieć wszystkiego o tym "wynalazku". Facet po prostu ustawił obok siebie 3 mikroskopy cyfrowe i zogniskował je tak aby obejmowały sąsiadujące ze sobą obszary, dzięki temu uzyskał pole widzenia, takie jak w drogi mikroskopie analogowym. Tylko że obraz jest bez porównania gorszej jakości, przynajmniej tak piszą ci, którzy to widzieli. Nie ma tu więc żadnej kolosalnej oszczędności.
Nie wiem co tu miałby patentować. To tak jakby opatentować 3 ustawione obok siebie krzesła, które dzięki temu miałyby być tanią kanapą.
hala
83.20.251.* 2014-11-26 08:07
Moc wychowania. Gratulacje dla matki p. Lynch .